Нов долг на Србија – продадени еврообврзници за 1,5 милијарди долари

Република Србија издаде десетгодишни „одржливи“ еврообврзници, односно обврзници чии средства ќе се користат за одржливи проекти од областа на зелената агенда ...
| | веќе видена | слични

Учеството на еврото во девизните резерви е намалено во 2023 година во корист на доларот и јенот, но и на „нестандардните валути“ како што е кинескиот ренминби, ...
| | веќе видена | слични
9 копии
3 копии

Влада можеби уште не е формирана, ама државата мора да функционира, а мора да се враќаат и стари долгови, односно рати на претходно земени заеми, чии ануитети ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 2 минути Две државни обврзници во вкупен износ од 1.590.770000 денари или 25,84 милиони евра се издадени денес од Министерството за финансии, ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Фуриозна и динамична беше агендата на претседателот Мицкоски, поздравена и поддржана од сите. Очигледно е дека СДС и малиот Заев имаат сериозен проблем со ...
сите 532 | | | веќе видена

На координацијата на Градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев, секретарот на Општина Неготино Марија Нацева, Стојанче Ангелов од ЦУК, како и командирите на ...
сите 341 | | | веќе видена

Новото писмо на Емануел Макрон до Французите, наместо гест на смирување, ги оживува политичките тензии во Франција Шефот на француската држава ја оспорува ...
сите 239 | | | веќе видена

„Наместо кредитирање преку проверени финансиски инструменти кои позитивно ќе влијаат на кредитниот рејтинг на земјата, Мицкоски во четири очи договорил кредит ...
сите 99 | | | веќе видена

Откако тримесечно бебе било примено на преглед на Клиниката за педијатрија, неговото семејство оптужува за физичко насилство од страна на медицински сестри. ...
сите 42 | | | веќе видена

Резултат од министерувањето на Филипче е хациендата на Водно, луксузно Ауди Q8 и ограбената државна каса, изјави на денешната прес конференција претеникот Тони ...
сите 190 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нов долг на Србија – продадени еврообврзници за 1,5 милијарди долари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: