Мицкоски: „Северна Македонија“ само во документи, за мене името е „Македонија“


Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска како пратеник го користеше старото име на земјата во својот говор на прес-конференцијата и порача дека тоа е ...
| | веќе видена | слични

Оксиморон е едната страна да бара од другата да го изоди целиот пат, од моментот кога ги нема изодено првите метри, што се однесуваат на првото и основното, ...
| | веќе видена | слични

Ако ВМРО-ДПМНЕ не разговара со Грција, тогаш нема добри намери, и ние ќе имаме проблеми. Ова го кажа вицепремиерот Бојан Маричиќ во „Дејли Клик“ на ТВ21 . „Се ...
| | веќе видена | слични

Грција нема да остави простор за креативни толкувања и итроштини дека ние сите ќе ги надмудриме. Тоа нема да биде толерирано и не треба да биде. Мораме да се ...
| | веќе видена | слични

Билатералните договори на Македонија со ЕУ-соседите (Бугарија и Грција), ни теориски ни практично, не можат и не смеат да бидат пример за разрешување ...
| | веќе видена | слични

„Кај нашиот јужен сосед не се сменети табли, не се сменети патокази, не се сменети многу аспекти така да за да продолжиме да разговараме за имплементацијата ...
| | веќе видена | слични
3 копии

„Меѓународните договори треба да се почитуваат меѓутоа договорите се двострани акти, двострани документи кои што треба истите да бидат почитувани од двете ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Договорите треба да се почитуваат, но тие се двострани, треба да се почитуваат од двете страни. Нашата Влада ќе изготви документ во кој ќе се наведе што не се ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Јоханес Хан, еврокомесарот за буџет и администрација, го изрази својот поттик до сите страни, вклучително и новата влада на Северна Македонија, да го ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешниот еврокомесар за соседска политика и проширување и сегашен еврокомесар за буџет и администрација во ЕУ, Јоханес Хан побарал од Македонија и Грција да ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гори мешана шума и ниска вегетација на Криволак, а чадот се протега до Штип и Свети Николе. Пожарот се двиѓи и кон воениот полигон заради што таму ќе бидат ...
сите 919 | | | веќе видена

Веднаш по неуспешниот атентат на 13 јули, агенцијата негираше дека ги одбила таквите барања. Но, Тајната служба една недела по убиството на Трамп призна дека ...
сите 345 | | | веќе видена

Една недела откако поранешниот американски претседател и републикански кандидат на претстојните избори Доналд Трамп преживеа обид за атентат на митинг во ...
сите 202 | | | веќе видена

59-годишната Камала Харис, која веднсш по повлекувањето од претседателската трка, Џо Бајден ја поддржа јавно родена и израсната во Оукленд, Калифорнија, од ...
сите 209 | | | веќе видена

Опаѓање на дневните температури во претстојната работна седмица, со позначителен пад од среда, прогнозира Управата за метеоролошки работи. Утре ќе се задржи ...
сите 236 | | | веќе видена

Неодамнешните случаи со загрозување деца во Скопје и во Велес укажуваат на потребата за покажување поголема емпатија и грижа, како и за обрнување поголемо ...
сите 45 | | | веќе видена

Без здравствено осигурување, со плата која доцни и не им е исплатена од мај годинава, вработените во Национални Шуми на чело со раководителот од Демир Капија, ...
сите 38 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мицкоски: „Северна Македонија“ само во документи, за мене името е „Македонија“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: