НАТО не е форум што ќе прифати преиспитување на Преспанскиот договор


Факт е дека Грција преку уцени и блокирање на членството на Македонија во НАТО успеа да го издејствува Преспанскиот договор, но, сепак, спроведувањето на ...
| | веќе видена | слични

Мандатарот за нова влада Христијан Мицкоски најави дека составот на неговата влада ќе биде доставен во Собранието во вторник, а претходно в недела, ВМРО-ДПМНЕ ...
| | веќе видена | слични

Мора да се почитуваат меѓународните обврски и договори, порачале од САД и Франција за Македонија. На средбата меѓу делегациите предводени од американскиот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Франција и САД ја повикуваат новата влада во Северна Македонија да остане фокусирана на патот кон ЕУ и да ги почитува меѓународните обврски, се вели во ...
| | веќе видена | слични

Белата куќа, како што пренесува Гласот на Америка, кажа дека Бајден и Макрон се заложиле за Европа – цела, слободна и мирна.„Тие ја повикуваат новата влада во ...
| | веќе видена | слични

САД и Франција порачуваат меѓународните обврски и договори да се почитуваат. Претседателите на двете земји, Џо Бајден и Емануел Макрон, утврдиле патоказ на ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи во техничката влада, Бујар Османи, денеска информираше дека на Самитот на шефови на држави и влади на учесниците на Процесот за ...
| | веќе видена | слични

Колку од преспанскиот договор има спроведено Македонија, а колку Грција. Ваков документ има подготвено мандатарот Мицкоски со кој ќе ги информира меѓународните ...
| | веќе видена | слични

Според министерот за надворешни работи во заминување, Бујар Османи, придавката македонски може да се користи само во етнички, а не во државен контекст ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Новото писмо на Емануел Макрон до Французите, наместо гест на смирување, ги оживува политичките тензии во Франција Шефот на француската држава ја оспорува ...
сите 277 | | | веќе видена

„Фуриозна и динамична беше агендата на претседателот Мицкоски, поздравена и поддржана од сите. Очигледно е дека СДС и малиот Заев имаат сериозен проблем со ...
сите 532 | | | веќе видена

„Наместо кредитирање преку проверени финансиски инструменти кои позитивно ќе влијаат на кредитниот рејтинг на земјата, Мицкоски во четири очи договорил кредит ...
сите 99 | | | веќе видена

Откако тримесечно бебе било примено на преглед на Клиниката за педијатрија, неговото семејство оптужува за физичко насилство од страна на медицински сестри. ...
сите 42 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НАТО не е форум што ќе прифати преиспитување на Преспанскиот договор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: