Поради сушата жетвата на пченицата во Србија почнува порано: Приносите се помали и до 30 отсто


Годинава жетвата на пченицата во Србија ќе почне две-три недели порано, на крајот на јуни, бидејќи поради сушата созреала пред истекот на рокот, па приносите ...
| | веќе видена | слични

Земјоделците во последните години се соочуваат со различни проблеми, па незадоволство има кај малите производители, од одгледувачи на малини до сточари - ...
| | веќе видена | слични

Пред стартот на жетвата на лебното зрно, земјоделците очекуваат подобри приноси во однос на лани и по квалитет и по квантитет. Сепак, моменталните откупни цени ...
| | веќе видена | слични

Светските цени на храната во мај пораснаа на највисоко ниво во последните шест месеци, објави Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации ...
| | веќе видена | слични

Националната мрежа на земјоделци бара Земјоделскиот институт да направи калкулација за нова производна цена за пченицата, пред самиот старт на жетвата. Ѓорѓи ...
| | веќе видена | слични

Ѓорѓи Каракашев, претседател на Националната мрежа на земјоделци, вели дека единствено така земјоделците нема да работат со загуба, како што било пракса низ ...
| | веќе видена | слични

Забележан е фрапантен пад на количината на пестициди што се продаваат во ЕУ, најмногу поради тоа што нивните цени се зголемија, објави Евростат. Заводот за ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 3 минути Реперот за светските цени на прехранбените производи се зголеми трет последователен месец во мај, при што повисоки цени се забележани ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гори мешана шума и ниска вегетација на Криволак, а чадот се протега до Штип и Свети Николе. Пожарот се двиѓи и кон воениот полигон заради што таму ќе бидат ...
сите 969 | | | веќе видена

Тајната служба на САД соопшти дека отфрлила некои барања од предизборниот тим на републиканскиот претседателски кандидат Доналд Трамп да ја зголеми безбедноста ...
сите 385 | | | веќе видена

Припадниците од 1.пешадиски баталјон од Кичево активно се вклучија во гасење на пожарот во реонот на с.Брезница и с.Тажево, Македонски Брод. Нивните колеги од ...
сите 838 | | | веќе видена

Виничката полиција синоќа уапси 48-годишен жител на виничкото село Градец, кој направил сообраќајна незгода во Кочани и избегал. Полицијата од Кочани веднаш ...
сите 249 | | | веќе видена

Опаѓање на дневните температури во претстојната работна седмица, со позначителен пад од среда, прогнозира Управата за метеоролошки работи. Утре ќе се задржи ...
сите 321 | | | веќе видена

Неодамнешните случаи со загрозување деца во Скопје и во Велес укажуваат на потребата за покажување поголема емпатија и грижа, како и за обрнување поголемо ...
сите 47 | | | веќе видена

Скопската полиција поднесе кривични пријави против двајца тетовци фатени со марихуана во автомобилот на почетокот на месецов. „СВР Скопје поднесе кривична ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Поради сушата жетвата на пченицата во Србија почнува порано: Приносите се помали и до 30 отсто

Од:
До кого (е-маил):
Порака: