Капацитетите на енергијата на ветерот и сончевата енергија во ЕУ се зголемија за две третини од 2019 година

Според анализата на енергетскиот тинк-тенк Eмбер, капацитетот на ветерната и сончевата енергија во Европската унија порасна за 65 отсто од 2019 до 2023 година, ...
| | веќе видена | слични

Во битолската „Европска куќа“ (Europe House Bitola) се одржа настанот „Нова енергетска визија за Битола“. Целта беше промовирање нови иновативни форми на ...
| | веќе видена | слични

Младите од Битола и Пелагонискиот регион на денешниот настан „Нова енергетска визија за Битола“ што се одржа на платото пред Офицерскиот дом преку креативни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Мнозинството Швајцарци, 69 отсто од нив, денеска кажаа „да“ за законот за електрична енергија, кој има за цел да го забрза развојот на обновливите извори на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во рамки својата посета на Сараево, каде Претседателот на ЗЕЛС, Орце Ѓорѓиевски, учествуваше на меѓународен самит за зелена мобилност, тој оствари значајни ...
| | веќе видена | слични

„Состојбата во енергетскиот сектор е многу тешка, тоа е очигледно. Русија уништи 50 отсто од нашиот капацитет за производство на електрична енергија“, изјави ...
| | веќе видена | слични

Компаниите кои се надлежни за парното греење во Скопје се во последни пресметки за нивните оперативни трошоци кои треба да ги достават во Регулаторната ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Претседателот на ЗЕЛС, Орце Ѓорѓиевски денес се обрати на меѓународниот ,,Самит на зелена мобилност”, во Сараево, каде учество земаат високи делегации од ЕУ, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Фуриозна и динамична беше агендата на претседателот Мицкоски, поздравена и поддржана од сите. Очигледно е дека СДС и малиот Заев имаат сериозен проблем со ...
сите 532 | | | веќе видена

Новото писмо на Емануел Макрон до Французите, наместо гест на смирување, ги оживува политичките тензии во Франција Шефот на француската држава ја оспорува ...
сите 277 | | | веќе видена

„Наместо кредитирање преку проверени финансиски инструменти кои позитивно ќе влијаат на кредитниот рејтинг на земјата, Мицкоски во четири очи договорил кредит ...
сите 99 | | | веќе видена

Откако тримесечно бебе било примено на преглед на Клиниката за педијатрија, неговото семејство оптужува за физичко насилство од страна на медицински сестри. ...
сите 42 | | | веќе видена

Резултат од министерувањето на Филипче е хациендата на Водно, луксузно Ауди Q8 и ограбената државна каса, изјави на денешната прес конференција претеникот Тони ...
сите 190 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Капацитетите на енергијата на ветерот и сончевата енергија во ЕУ се зголемија за две третини од 2019 година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: