Индустриското производство продолжува да паѓа, во април за 1,2%


Трговскиот дефицит во првите четири месеци од годинава чини 1,11 милијарди евра. Вкупниот обем на трговска размена во овој период е 6,40 милијарди евра (6,92 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во 2023 година се регистрирани 14 деца од мајки на возраст помала од 15 години, е регистрирано во податоците на Државниот завод за статистика за наталитетот во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Вкупната вредност на извозот на стоки од државава во периодот јануари – април годинава изнесува 2 639.1 милиони евра и бележи пад од 5,3 проценти во однос на ...
| | веќе видена | слични

Забележан е фрапантен пад на количината на пестициди што се продаваат во ЕУ, најмногу поради тоа што нивните цени се зголемија, објави Евростат. Заводот за ...
| | веќе видена | слични

Стапката на невработеност во првото тримесечје од годинава изнесува 12,9 проценти, покажуваат податоците што денеска ги објави Државниот завод за статистика. ...
| | веќе видена | слични

Во споредбениот период мај годинава мај лани највисок пораст на цените има кај услугите од 8,4% и кај земјоделските производи од 7,4%. Прехранбените производи, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Новото писмо на Емануел Макрон до Французите, наместо гест на смирување, ги оживува политичките тензии во Франција Шефот на француската држава ја оспорува ...
сите 240 | | | веќе видена

„Фуриозна и динамична беше агендата на претседателот Мицкоски, поздравена и поддржана од сите. Очигледно е дека СДС и малиот Заев имаат сериозен проблем со ...
сите 106 | | | веќе видена

„Наместо кредитирање преку проверени финансиски инструменти кои позитивно ќе влијаат на кредитниот рејтинг на земјата, Мицкоски во четири очи договорил кредит ...
сите 99 | | | веќе видена

Полска размислува за соборување руски ракети над Украина. Полскиот министер за надворешни работи Радослав Сикорски изјави дека Варшава го разгледува предлогот ...
сите 307 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Индустриското производство продолжува да паѓа, во април за 1,2%

Од:
До кого (е-маил):
Порака: