Македонија во Хрватска извезува производи за 127 илјади евра, но неколкукратно го зголемила извозот на работна сила: Интервју со претседателката на стопанска комора во Дубровник – Николина Тројиќ

Вкупната вредност на извезените македонски производи во Хрватска изнесува 127 илјади евра на годишно ниво, и е дури 10 пати помал од хрватскиот чија вредност ...
| | веќе видена | слични

Единствениот пазар на труд меѓу овие три земји е активен од 1 март и српските медиуми веќе имаат одредени податоци како тој изгледа во пракса. Околу 2.200 ...
| | веќе видена | слични

Голем број наши работници заминуваат на сезонска работа во странство и тоа токму во овој период од годината. Меѓу овие работници најмногу се оние од ...
| | веќе видена | слични

Индијците, Киргистанците и Пакистанците готват и служат во рестораните, а Тајланѓаните се омилени како терапевти за масажа во бањите. Ова го покажува ...
| | веќе видена | слични

Сите ресторани се обврзани да им го исплатат покачувањето на платите на вработените работници со платата за мај 2024 година. За најниските работни места тоа ...
| | веќе видена | слични

Според проценката на здружението на работодавачи, до 2030 година во Хрватска треба да работат над половина милион странски работници. Недостиг од работници има ...
| | веќе видена | слични

Во фирмите може да се забележи раст на платите, но тоа не е поради тоа што се почитува Законот за минимална плата кој предвидува усогласување со нејзиниот ...
| | веќе видена | слични

И покрај тоа што инфлацијата се смирува, цените сепак растат. Во април, за кога има последни податоци, трошоците за живот биле 4 проценти повисоки од ланскиот ...
| | веќе видена | слични

Во Германија чистачките земаат околу 1.000 евра помалку од просечната плата. Додека другите индустрии како ИТ нудат значително попрофитабилни плати, персоналот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Собранието вечерва со 77 гласа „за“ и 22 гласа „против“ ја избра новата Влада чиј претседател е Христијан Мицкоски. Владината коалиција ја сочинуваат ...
сите 252 | | | веќе видена

Старо-новиот министер за внатрешни работи се заблагодари за поддршката што ја доби.Тошковски веќе од утре вети работа со јасна визија за иднината на ...
сите 231 | | | веќе видена

Португалија без проблеми се справи со Турција во второто коло од групата Ф на ЕП. Португалија победи со 3:0 и го обезбеди првото место во Ф групата. Покрај ...
сите 148 | | | веќе видена

Кубанската Влада одлучи да се приклучи на спорот што го покрена Јужна Африка против Израел пред Меѓународниот суд на правдата во врска со наводите за наводен ...
сите 18 | | | веќе видена

Поранешниот пратеник Миле Андонов од Кочани почина вчера попладното во својата 62 година од живото. Андонов беше дел од собранието три мандати, во периодот ...
сите 53 | | | веќе видена

Мирлинд Даку, играчот кој е главна тема на македонските медиуми е роден на Косово во градот Гнилање на Косово. Тој од тимот на Осијек во Хрватска направил ...
сите 6 | | | веќе видена

Групата Зелени-Европска слобода алијанса (Зелени/ЕФА) во Европскиот парламент отворено пројави амбиции да стане дел од парламентарното мнозинство кое се ...
сите 106 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија во Хрватска извезува производи за 127 илјади евра, но неколкукратно го зголемила извозот на работна сила: Интервју со претседателката на стопанска комора во Дубровник – Николина Тројиќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: