Турција е најголемиот европски производител на струја од јаглен

Турција ја престигна Германија и стана најголемиот европски производител на енергија на јаглен во првите четири месеци од 2024 година, покажуваат податоците на ...
| | веќе видена | слични

Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на работниците во индустријата во април годинава, во однос на истио месец лани е заголемен за 2.0%. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во првото тримесечје од 2024 година, стапката на слободни работни места во земјава изнесува 2.03 %, соопшти Државниот завод за статистика. Највисока стапка на ...
| | веќе видена | слични

Највисока стапка на слободни работни места од 3.59 % има секторот Административни и помошни услужни дејности, додека најмала е стапката во секторот Снабдување ...
| | веќе видена | слични

Според анализата на енергетскиот тинк-тенк Eмбер, капацитетот на ветерната и сончевата енергија во Европската унија порасна за 65 отсто од 2019 до 2023 година, ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Фуриозна и динамична беше агендата на претседателот Мицкоски, поздравена и поддржана од сите. Очигледно е дека СДС и малиот Заев имаат сериозен проблем со ...
сите 532 | | | веќе видена

На координацијата на Градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев, секретарот на Општина Неготино Марија Нацева, Стојанче Ангелов од ЦУК, како и командирите на ...
сите 350 | | | веќе видена

Новото писмо на Емануел Макрон до Французите, наместо гест на смирување, ги оживува политичките тензии во Франција Шефот на француската држава ја оспорува ...
сите 237 | | | веќе видена

„Наместо кредитирање преку проверени финансиски инструменти кои позитивно ќе влијаат на кредитниот рејтинг на земјата, Мицкоски во четири очи договорил кредит ...
сите 99 | | | веќе видена

МАЛОЛЕТНИЦИТЕ БИЛЕ ПИЈАНИ И СЕ ПОВРЕДИЛЕ ДУРИ КРШЕЛЕ ИНВЕНТАР Полицијата попладнево информираше дека целосно е расчистен случајот со четирите малолетници од ...
сите 135 | | | веќе видена

Откако тримесечно бебе било примено на преглед на Клиниката за педијатрија, неговото семејство оптужува за физичко насилство од страна на медицински сестри. ...
сите 42 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Турција е најголемиот европски производител на струја од јаглен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: