Туризмот може да биде главен носител на растот на БДП


Сите ресторани се обврзани да им го исплатат покачувањето на платите на вработените работници со платата за мај 2024 година. За најниските работни места тоа ...
| | веќе видена | слични

Во фирмите може да се забележи раст на платите, но тоа не е поради тоа што се почитува Законот за минимална плата кој предвидува усогласување со нејзиниот ...
| | веќе видена | слични

И покрај тоа што инфлацијата се смирува, цените сепак растат. Во април, за кога има последни податоци, трошоците за живот биле 4 проценти повисоки од ланскиот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

За да се спречи иселувањето на младата работна сила, Стопанската комора на Северо-западна Македонија предлага, минималната плата да изнесува 30.000 денари, а ...
| | веќе видена | слични

Откријте ја најекономичната дестинација во светот каде што едвај ви требаат пари. Можеби звучи неверојатно, но такво место постои, Узбекистан. Со вкупна ...
| | веќе видена | слични

Музеите, Старата скопска чаршија, Матка, Милениумскиот крст, како и туристичките дестинации покрај езерата, најатрактивни за странските гости. Туристите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На неа пишува: „Каде и да погледнете, секој е странец“, пренесува Би-Би-Си. Полицијата тврди дека минатиот викенд во мај имало 10.000 демонстранти на улиците ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гори мешана шума и ниска вегетација на Криволак, а чадот се протега до Штип и Свети Николе. Пожарот се двиѓи и кон воениот полигон заради што таму ќе бидат ...
сите 969 | | | веќе видена

Американската тајна служба соопшти дека отфрлила некои барања на предизборниот тим на републиканскиот претседателски кандидат Доналд Трамп да ја зголеми ...
сите 247 | | | веќе видена

Службениците на Тајната служба одбија да му обезбедат дополнително обезбедување на Доналд Трамп пред обидот за атентат минатиот викенд, според ...
сите 315 | | | веќе видена

Припадниците од 1.пешадиски баталјон од Кичево активно се вклучија во гасење на пожарот во реонот на с.Брезница и с.Тажево, Македонски Брод. Нивните колеги од ...
сите 838 | | | веќе видена

Неодамнешните случаи со загрозување деца во Скопје и во Велес укажуваат на потребата за покажување поголема емпатија и грижа, како и за обрнување поголемо ...
сите 47 | | | веќе видена

Опаѓање на дневните температури во претстојната работна седмица, со позначителен пад од среда, прогнозира Управата за метеоролошки работи. Утре ќе се задржи ...
сите 236 | | | веќе видена

Скопската полиција поднесе кривични пријави против двајца тетовци фатени со марихуана во автомобилот на почетокот на месецов. „СВР Скопје поднесе кривична ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Туризмот може да биде главен носител на растот на БДП

Од:
До кого (е-маил):
Порака: