Намалена побарувачка за гас во ЕУ, Германците потрошиле најмногу

Побарувачката за природен гас во ЕУ е намалена и во 2023 година, се лизна на најниско ниво во последните 15 години, а Хрватска е сместена во мала група земји ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 3 минути Италија треба да прими повеќе странски работници за да се справи со проблемот со недостигот на работна сила, велат од Банката на ...
| | веќе видена | слични

Бројот на невработени во Германија се зголеми повеќе од очекуваното во мај, покажуваат податоците на Федералната канцеларија за труд објавени во вторник. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на работниците во индустријата во април годинава, во однос на истио месец лани е заголемен за 2.0%. ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во првото тримесечје од 2024 година, стапката на слободни работни места во земјава изнесува 2.03 %, соопшти Државниот завод за статистика. Највисока стапка на ...
| | веќе видена | слични

Највисока стапка на слободни работни места од 3.59 % има секторот Административни и помошни услужни дејности, додека најмала е стапката во секторот Снабдување ...
| | веќе видена | слични

Според анализата на енергетскиот тинк-тенк Eмбер, капацитетот на ветерната и сончевата енергија во Европската унија порасна за 65 отсто од 2019 до 2023 година, ...
| | веќе видена | слични
2 копии
повеќе

Останато

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар Христијан Мицкоски денеска изјави оти на собраниската седница за избор на новата влада очекува конструктивна дебата и ...
сите 372 | | | веќе видена

Овој договор е „важен чекор“ за овие три земји, кои се веќе членки на НАТО, нагласи тој. Финска и Шведска ја напуштија својата повеќедецениска политика на ...
сите 299 | | | веќе видена

Фудбалската федерација на Македонија се огласи по повод навредите кои од теренот на стадионот во Хамбург, ги испрати албанскиот репрезентативец Мирљинд Даку. ...
сите 154 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи на Србија, Марко Ѓуриќ денеска изјави дека Србија во наредните месеци ќе спроведе интензивна дипломатска кампања во европските ...
сите 166 | | | веќе видена

Постоечката доктрина предвидува Русија да може да употреби нуклеарно оружје ако биде нападната со нуклеарно оружје или во случај на конвенционален напад кој би ...
сите 147 | | | веќе видена

Oд Алијанса за Албанците велат дека Иван Стоиљковиќ кој ќе стане министер во Владата треба да го признае Косово, геноцидот во Сребреница и да се огради од ...
сите 98 | | | веќе видена

На бројот 112 беше пријавена опасност од парчиња фасада што паѓаат од зграда во општина Центар. Од локалната самоуправа информираат дека се излегло на терен, ...
сите 136 | | | веќе видена

Американската амбасадорка Анџела Агелер ја поздравува најавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар на идната влада Христијан Мицкоски дека при заклетвата како ...
сите 123 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Намалена побарувачка за гас во ЕУ, Германците потрошиле најмногу

Од:
До кого (е-маил):
Порака: