Талат ќе продолжи како технички премиер до избор на нова влада, ИАКО Е ИЗБРАН ЗА ПРАТЕНИК


7 копии

На конститутивната седница на Собранието на Република Македонија, одржана на 28 мај 2024 година, уредно беа верификувани мандатите на новоизбраните пратеници ...
| | веќе видена | слични

На конститутивната седница на Собранието откако беа верификувани мандатите на новоизбраните пратеници, Собранието констатираше дека на претседателот на Владата ...
| | веќе видена | слични

На конститутивната седница на Собранието на Република Македонија, одржана на 28 мај 2024 година, уредно беа верификувани мандатите на новоизбраните пратеници ...
| | веќе видена | слични

Оваа практика не се случува за првпат, потсетува Собранието во соопштението.Од записите за минатите собраниски состави може да се види дека во мандатниот ...
| | веќе видена | слични

Собранието констатираше дека „на претседателот на Владата и на одреден дел на членовите на Владата со верификацијата на мандатот за пратеник, согласно член 8 ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Пратеничката група на Левица до Претседателот на Собранието поднесе официјално писмено барање за констатирање престанок на мандатот на пратеникот Талат Џафери ...
| | веќе видена | слични

„Новиот собраниски спикер е должен, кога ќе настапат законските услови за престанок на мандатот на пратеник, тоа да го констатира на првата наредна собраниска ...
| | веќе видена | слични

Во барањето се вели дека исполнети се сите законски одредби за такво нешто. „Бараме на првата наредна седница, без претрес и со прост премин, а согласно ...
| | веќе видена | слични

„Талат Џафери сака да се вози и со владиниот мерцедес и да биде премиер, и да биде пратеник. Тоа не може така. Му порачувам да ги почитува законите, и уставот, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Бурни реакции во јавноста и низ социјалните мрежи по двојното убиство во Кратово, за кое обвинителството ја гони сопругата за „убиство со умисла“. Денеска ...
сите 77 | | | веќе видена

„Земјите од Западен Балкан постигнаа значителен напредок во енергетскиот сектор во насока на приклучување кон трендовите во Европа и светот. Регионот презеде ...
сите 87 | | | веќе видена

Собранието на денешната петта седница ги избра составите на Буџетскиот совет на Собранието и на Советот на Собранискиот канал. За претседател на Буџетскиот ...
сите 101 | | | веќе видена

Вчера се одбележаа 34 години од формирањето на ВМРО-ДПМНЕ. По тој повод се огласи првиот претседател на партијата, која ја формираше, Љубчо Геогриевски. „ На ...
сите 59 | | | веќе видена

Од утре до недела, како што соопштуваат од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), земјава ќе биде под влијание на стабилна и многу топла воздушна маса од ...
сите 257 | | | веќе видена

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска остварила средба со амбасадорот на Унгарија, Андраш Клајн. Како што соопшти претседателскиот Кабинет, на ...
сите 197 | | | веќе видена

Лидерите на земјите членки на Европската унија не успеаја да склучат прелиминарен договор за трите највисоки работни места во следните пет години и покрај ...
сите 91 | | | веќе видена

Одборот за акредитација на високото образование го поништи Факултетот за здравствени науки на струшкиот градоначалник Рамиз Мерко. Одборот за акредитација на ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Талат ќе продолжи како технички премиер до избор на нова влада, ИАКО Е ИЗБРАН ЗА ПРАТЕНИК

Од:
До кого (е-маил):
Порака: