Бојчева-Терзијан: Квалитетните статистички податоци клучни за истражувачката работа и за формулирањето на политиките


2 копии

Подготовката на квалитетни, доверливи и навремени податоци се клучни за добро разбирање на економијата. Оттаму, статистичката функција на Народната банка, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Претставници на Народната банка (НБ) присуствуваа на меѓународната конференција на Светската банка, на тема „Поставување вистински реформски приоритети во ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Развој на политики кои ќе ги стимулираат жените да се вратат на пазарот на труд, поддршка од државата и работодавачите во однос на обврските на жената во ...
| | веќе видена | слични

Најдобар начин да ја осигурате иднината е ако ефикасно управувате со финансиите. Честопати се наоѓате во ситуација кога треба да смислите како да си ги ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Шпаркасе Банка АД Скопје ја стави во функција платформата за Отворено банкарство. Станува збор за регулаторно барање, кое стапува во сила во март 2026 година, ...
| | веќе видена | слични

Како пионер во пласирање отворено банкарство, и институција посветена на задоволството на клиентите и подобрување на банкарското искуство, Шпаркасе банка е ...
| | веќе видена | слични
2 копии
6 копии

Народната банка, заедно со другите финансиски регулатори, ја организира редовната работна средба на регулаторите, приватниот и граѓанскиот сектор за следење на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Стратегискиот план на Народната банка е поставен под мотото „Централна банка којашто придонесува за градење стабилна, одржлива и зелена економија“, со што ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 3 минути Во просториите на Македонската банкарска асоцијација, на 28 мај 2024 година, се одржа свеченото доделување на наградите на учениците ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Холандскиот премиер во заминување Марк Руте ќе се соочи со пет предизвици кога ќе ја преземе функцијата генерален секретар на НАТО - можното враќање на Доналд ...
сите 340 | | | веќе видена

Во Собранието претпладнево продолжи седницата за избор на новата влада, предложена од мандатарот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Гласањето ќе следи ...
сите 262 | | | веќе видена

Португалија без проблеми се справи со Турција во второто коло од групата Ф на ЕП. Португалија победи со 3:0 и го обезбеди првото место во Ф групата. Покрај ...
сите 149 | | | веќе видена

Рубин за албанскиот сервис на Војс оф Америка кажа дека преку медиумите кои работат во Србија Русија и Кина вршат „малигно влијание“ со дезинформации и со тоа ...
сите 20 | | | веќе видена

Педесетгодишна тетовчанка е уапсена за наедозволена трговија со дрога. Како што соопштуваат од Министерството за внатрешни работи, во домот на уапсената ...
сите 324 | | | веќе видена

Заглавени милионски тендери, катастрофална патна инфраструктура, заглавена изградба на железничка пруга кон Бугарија се само дел од тешките задачи кои стојат ...
сите 48 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бојчева-Терзијан: Квалитетните статистички податоци клучни за истражувачката работа и за формулирањето на политиките

Од:
До кого (е-маил):
Порака: