ЗМАИ: Периодите на промена на власт имаат најсилно влијание врз привремените вработувања во јавната администрација

2 копии

Изборните процеси влијаат на динамиката на привремените вработувања и консултантските услуги во јавниот сектор, но најсилно влијание имаат периодите на промена ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Платите на вработените во јавниот сектор низ годините имаат се помалу учество во вкупниот буџет кој државата го троши. Ова го покажала анализата на Здружението ...
| | веќе видена | слични

Според податоците од анкетата за работна сила, во првиот квартал од 2024 година, бројот на вработени изнесува 2.871.700, бројот на невработени 299.100, додека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Движењето на привремените вработувања и консултантските услуги се менува согласно промената на власта, покажа првата Анализа на влијанието на изборите врз ...
| | веќе видена | слични

Периодите на промена на власта најмногу влијаат на вработувањата во јавниот сектор. Годината по секој изборен циклус кога се менувала владејачката гарнитура се ...
| | веќе видена | слични

Истражувањата на невладините организација покажуваат зголемување на вработувањата во јавниот сектор непосредно пред и по изборните. Последната анализа на овој ...
| | веќе видена | слични

Европскиот статистички центар објави дека во текот на 2021 година, во Европската унија биле вработени 11,3 милиони луѓе, во економски активности поврзани со ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Македонија бележи благо опаѓање во рангирањето за буџетска транспарентност, според Анкетата за отворени буџети на Меѓународното буџетско партнерство за 2023 ...
| | веќе видена | слични

Истражувањето, како што стои во соопштението на ЦЕА, е единствена споредбена, независна и редовна проценка во светот за транспарентноста, надзорот и учеството ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гори мешана шума и ниска вегетација на Криволак, а чадот се протега до Штип и Свети Николе. Пожарот се двиѓи и кон воениот полигон заради што таму ќе бидат ...
сите 778 | | | веќе видена

59-годишната Камала Харис, која веднсш по повлекувањето од претседателската трка, Џо Бајден ја поддржа јавно родена и израсната во Оукленд, Калифорнија, од ...
сите 421 | | | веќе видена

Веднаш по неуспешниот атентат на 13 јули, агенцијата негираше дека ги одбила таквите барања. Но, Тајната служба една недела по убиството на Трамп призна дека ...
сите 345 | | | веќе видена

На планината Серта утрово е замаглено и не може да се види дали, каде и колку гори пожарот, кој избувна минатата среда, вели директорот на ЦУК Стојанче Ангелов ...
сите 76 | | | веќе видена

Опаѓање на дневните температури во претстојната работна седмица, со позначителен пад од среда, прогнозира Управата за метеоролошки работи. Утре ќе се задржи ...
сите 236 | | | веќе видена

Неодамнешните случаи со загрозување деца во Скопје и во Велес укажуваат на потребата за покажување поголема емпатија и грижа, како и за обрнување поголемо ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЗМАИ: Периодите на промена на власт имаат најсилно влијание врз привремените вработувања во јавната администрација

Од:
До кого (е-маил):
Порака: