Прва седница на новиот парламент во Техеран по смртта на Раиси

Новиот иранскиот в.д. министер за надворешни работи Али Багери разговараше во Бејрут со лидерот на Хезболах за предложените решенија за ставање крај на војната ...
| | веќе видена | слични

Иранскиот врховен верски лидер, ајатолахот Али Хамнеи, денеска изјави дека „Бурата Ал Акса“, како што го нарече нападот на Хамас врз Израел на 7 октомври, го ...
| | веќе видена | слични

Врховниот лидер на Иран, ајатолахот Али Хамнеи вели дека Израел „се топи“ пред очите на светот. „Палестинскиот народ исто така го сфати ова“, рече Хамнеи пред ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Зохре Елахиџан е првата жена која се пријави за претстојните вонредни претседателски избори во Иран по смртта на претседателот Ебрахим Раиси, кој загина во ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Тврдокорниот поранешен претседател на Иран, Махмуд Ахмадинеџад, се кандидира на претстојните предвремени претседателски избори во Исламската Република, свикани ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Како што пренесува иранската агенција, Елахиџан изјавила дека мотото на нејзината влада ќе биде „Здрава влада, здрава економија, здраво општество“. Покрај неа ...
| | веќе видена | слични

За претстојните претседателски избори во Иран досега својата кандидатура ја пријавиле девет кандидати. Петдневното пријавување на кандидатурите, кое започна на ...
| | веќе видена | слични

Во Иран денеска почнува петдневниот рок за кандидатура за предвремени претседателски избори, кои се одржуваат по загинувањето на Ебрахим Раиси во хеликоптерска ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Раиси, тврдокорен кој се смета за потенцијален наследник на врховниот водач, ајатолахот Али Хамнеи, загина во несреќа во која неговиот хеликоптер се урна во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Овој договор е „важен чекор“ за овие три земји, кои се веќе членки на НАТО, нагласи тој. Финска и Шведска ја напуштија својата повеќедецениска политика на ...
сите 361 | | | веќе видена

Лидерите од Коалицијата „Вреди“ денеска на трибина ја претставија Платформата на патриотизмот како знаење, професионализам и одговорност според која ќе се ...
сите 261 | | | веќе видена

Петнаесет пожари на отворено евидентирал Центарот за управување со кризи (ЦУК) во изминатите 24 часа. Како што се наведува во денешното соопштение, од нив ...
сите 140 | | | веќе видена

Претседателката на државата, Гордана Сиљановска-Давкова се сретна со амбасадорката на САД, Анџела Агелер и се сложија дека е потребна забрзана евроинтеграција, ...
сите 197 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прва седница на новиот парламент во Техеран по смртта на Раиси

Од:
До кого (е-маил):
Порака: