За Русија во Софија Кирил и Методиј се бугарски, а во Скопје сесловенски просветители

На фејсбук-профилите на двете амбасади на Русија, во Скопје и Софија, се вели дека во Русија внимателно се чува споменот на светите браќа Кирил и Методиј, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Бугарскиот културен клуб „Иван Михајлов“ во Битола кој беше затворен по Иницијатива за забрана за работа поднесена од Левица, а и против чиј претседател, Љупчо ...
| | веќе видена | слични

Иако бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“ уште во март минатата година беше избришан од Централниот регистар, тој деновиве си продолжи со одржување активности во ...
| | веќе видена | слични

По повод Денот на Сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј во Битола укинатиот културен клуб на Бугарите од градот „Ванчо Михајлов“ повторно ги отвори ...
| | веќе видена | слични

Во чест на празникот на сесловенските просветители, на 24 Мај во селото Стење, во дворот на црквата „Св.Кирил и Методиј“ се одржа второто издание на поетската ...
| | веќе видена | слични

Останато

Можеби во прв план новите министерства кои ги изгласа новото парламентарно мнозинство ќе функционираат со постоечките вработени, но веројатно е дека овие ...
сите 466 | | | веќе видена

Посредниците Катар и Египет соопштија дека Хамас вчера одговорил на трифазниот план за примирје, без да откријат повеќе. Планот беше претставен од ...
сите 397 | | | веќе видена

Порталот наведува дека имало невообичаено ран консензус за главните позиции, па Урсула фон дер Лајен останува претседател на Европската комисија, Португалецот ...
сите 284 | | | веќе видена

Кои било разговори кои што бараат согласност од албанската заедница, мора да се одвиваат преку легитимниот претставник. Може да очекувате разговори за иднината ...
сите 26 | | | веќе видена

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ги повика ривалските партии лево и десно од политочкиот центар да му се придружат во формирањето сојуз против ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За Русија во Софија Кирил и Методиј се бугарски, а во Скопје сесловенски просветители

Од:
До кого (е-маил):
Порака: