Во Газа за 24 часа загинаа 46 лица, вкупно 35.903 за време на војната


Израелската армија денеска соопшти дека ја завршила тринеделната операција во Џабалија, на северот од Појасот Газа, и најави продолжување на борбите во другите ...
| | веќе видена | слични

Израелската армија (ИДФ) денеска соопшти дека ја уништила мрежата тунели на Хамас во градот Џабалија, во северниот дел на Појасот Газа, од каде на почетокот на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Израелската армија денеска соопшти дека, во близина на градот Наблус на Западниот Брег, двајца војници загинале кога на нив налетал автомобил и ги удрил. Во ...
| | веќе видена | слични

Раселените палестински семејства кои беа принудени да побегнат од Рафах во Кан Јунис трпат големи тешкотии во наоѓањето на основните потреби — од соодветно ...
| | веќе видена | слични

Во соопштението на армијата се додава дека нападот се случил синоќа и дека напаѓачот избегал. Радиото на израелската армија подоцна објави дека напаѓачот им се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерството за здравство во Појасот Газа денеска соопшти дека најмалку 46 Палестинци се убиени во изминатите 24 часа, како и дека бројот на жртвите на ...
| | веќе видена | слични

Израелските одбранбени сили распоредија далечински управувани оклопни транспортери М113 „Зелда“ на ридот Заруб во Рафах. Слични возила беа забележани во ...
| | веќе видена | слични

Тие бараат од обвинителот да ги истражи злосторствата извршени против најмалку девет палестински известувачи во периодот од 15 декември до 20 мај, како и ...
| | веќе видена | слични

Репортери без граници (РСФ) поднесоа трета тужба до Меѓународниот кривичен суд (МКС) поради „воените злосторства извршени од Израел врз новинарите“, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Минатиот викенд во швајцарско алпско одморалиште се одржа самит за мир во Украина. Учествуваа 93 земји. Првично, 80 земји ја потпишаа конечната декларација ...
сите 285 | | | веќе видена

Александар Николоски, пратеник и член на Извршен комитет на ВМРО-ДПМНЕ, кандидат за вицепремиер и министер за транспорт, изјави дека покрај кратењето на ...
сите 153 | | | веќе видена

Еден арапски дипломати кажал за Франс прес дека смртноста меѓу египетските аџии скокнала на „најмалку 600“.Семејствата и пријателите ги пребарувале болниците и ...
сите 127 | | | веќе видена

Истовремено, честитал за изборот на Словенија како непостојан член на Советот за безбедност на Обединетите нации за периодот 2024 – 2025 година и нивниот ...
сите 186 | | | веќе видена

Поранешниот премиер Алексис Ципрас на конференцијата во Атина призна дека ако неговиот пријател Зоран Заев не прифател да го промени името на својата држава, ...
сите 104 | | | веќе видена

Последната одлука на коалицијата која ги загуби парламентарните избори, Влен, за смена на госпоѓата Сафије Садики од Министерството за односи меѓу заедниците е ...
сите 37 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Газа за 24 часа загинаа 46 лица, вкупно 35.903 за време на војната

Од:
До кого (е-маил):
Порака: