„Вештачката интелигенција ЌЕ НИ ГИ ЗЕМЕ РАБОТНИТЕ МЕСТА“


Време зa читање: 6 минути Apple е на пат да добие ново тајно оружје што би можело да доведе до некои сочни приноси за инвеститорите: телефони фокусирани на ...
| | веќе видена | слични

Несомнено големи се придобивките од вештачката интелигенција. Но никако не треба и не смее да се пренебрегне фактот дека таа може да биде искористена и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

„Мета“, матичната компанија на „Фејсбук“ и „Инстаграм“, наскоро ќе почне да користи јавни објави за развој и подобрување на системи за вештачка интелигенција ...
| | веќе видена | слични

Експериментите со оптички илузии откриле изненадувачки сличности помеѓу перцепцијата на човекот и вештачката интелигенција. Кога Димитрис Папаилиопулос првпат ...
| | веќе видена | слични

Идејата за користење вештачка интелигенција во пребарувањето е контроверзна. Генеративната вештачка интелигенција има многу корисни апликации, но ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Компанијата xAI на Илон Маск ќе добие 6 милијарди долари (5,5 милијарди евра) од инвеститори за финансирање на развојот на производи за вештачка интелигенција ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Обезбедувајќи повеќе милијарди долари, „xAI“ на Маск планира значајно да ја надгради „Grok AI“ и да се избори за своето место на брзорастечкиот пазар на ...
| | веќе видена | слични

Наречен „гигафабрика за компјутерска моќ“, овој суперкомпјутер треба да биде готов до есента 2025 година и ќе користи десетици илјади графички процесори NVIDIA ...
| | веќе видена | слични

Компанијата „хАИ“, стартап за вештачка интелигенција основан од Илон Маск, се впушта во амбициозен потфат за да изгради еден од најмоќните суперкомпјутери во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Овој договор е „важен чекор“ за овие три земји, кои се веќе членки на НАТО, нагласи тој. Финска и Шведска ја напуштија својата повеќедецениска политика на ...
сите 292 | | | веќе видена

Реакции од „Европскиот фронт“ пристигнаа до медиумите кратко време по објавата на мислењата на претставниците на „Вреди“ на денешната трибина. Особено ...
сите 276 | | | веќе видена

Рубин за албанскиот сервис на Војс оф Америка кажа дека преку медиумите кои работат во Србија Русија и Кина вршат „малигно влијание“ со дезинформации и со тоа ...
сите 27 | | | веќе видена

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека најдобра гаранција да нема вета и во иднина е дека доколку се направи било каков чекор кон Бугарија истиот да важи со завршување на ...
сите 41 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Вештачката интелигенција ЌЕ НИ ГИ ЗЕМЕ РАБОТНИТЕ МЕСТА“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: