Просечната нето плата во март 40 496 денари

Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2024 година живородени се 3.632 деца и во споредба со истиот период од претходната ...
| | веќе видена | слични

Охрид, 30. мај 2024 (ИНПРЕС) – И оваа година Охрид ја започна со негативен природен прираст. Според податоците на Државниот завод за статистика во месеците ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Вкупните тековни трошоци за здравството во 2022 година изнесуваат 60.567 милиони денари и бележат опаѓање од 1,4 отсто во однос на 2021 година, кога изнесувале ...
| | веќе видена | слични

Според податоците на Државниот завод за статистика, најголемо опаѓање во однос на претходната година од 44,9 отсто има кај превентивна здравствена заштита, кај ...
| | веќе видена | слични

Бројот на дипломците на државните и приватните високообразовни институции во Македонија лани е минимално намален, покажуваат последните податоци на Државниот ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Државниот завод за статистика објави дека во 2023 година е намален бројот на дипломирани студенти во однос на 2022 година. Според податоците на Заводот за ...
| | веќе видена | слични

Според податоците на Државниот завод за статистика, 79 отсто од потрошената електрична енергија е од домашно производство, а 98,1 процент од вкупно потрошениот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Повеќе на случаи на семејно насилство биле регистрирани во МВР во изминатото деноноќие. Доцна по полноќ, приведен е 32-годишен штипјанец со иницијали Е.С. кој ...
сите 340 | | | веќе видена

„Земајќи ги предвид одредбите од членот 63 од статутот на судот, и во строга примена на своите обврски како држава-членка на Конвенцијата за спречување и ...
сите 19 | | | веќе видена

Освен министер за екологија, Изет Меџити ќе биде и прв вицепремиер во идната Влада. Тоа и самиот го потврди, појаснувајќи дека оваа функција не постои во ...
сите 114 | | | веќе видена

Заглавени милионски тендери, катастрофална патна инфраструктура, заглавена изградба на железничка пруга кон Бугарија се само дел од тешките задачи кои стојат ...
сите 50 | | | веќе видена

Хеликоптер од Одделот за воздухопловни единици на МВР исфрли над 25 тони вода и го стави под контрола пожарот во Кичевско. – Хеликоптер Бел-412 од Одделот за ...
сите 111 | | | веќе видена

Канцеларијата на адвокатот Христијан Георгиевски ќе ја брани 33-годишната кратовчанка која со нож ги уби својот сопсруг и свекор. Тој за „Телма“ вели дека ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Просечната нето плата во март 40 496 денари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: