Никола Николиќ: „Атакама“ е книжевна метафора за пустините во сите нас

Во рамките на новиот фестивал за литература и општа култура – „Видик“, вчеравечер (21 мај), во „Литература.мк“, на улица „Македонија“, беше промовирана ...
| | веќе видена | слични

Издавачката куќа „Арс Ламина“ го заокружува проектот „Порта Европа“ со завршна изложба насловена „Поглед кон Порта Европа“, што ќе кулминира со финален ...
| | веќе видена | слични

Денеска, 29 мај, среда, во 18 часот, во „Литература.мк“, „Дајмонд мол“, ќе се одржи интерактивниот концерт и работилница за деца со „Фамилија Металковци“. ...
| | веќе видена | слични

27 мај (понеделник) / 20 часот / „Литература.мк“, „Дајмонд мол“ Преку проекција на краток документарен филм за почетоците и развитокот на фанк-музиката и ...
| | веќе видена | слични

Во рамки на Фестивалот за литература и општа култура „Видик“ синоќа во „Литература.мк“ во Скопје се одржа тематскиот настан „Враќањето на Шерлок Холмс“, преку ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Останато

Холандскиот премиер во заминување Марк Руте ќе се соочи со пет предизвици кога ќе ја преземе функцијата генерален секретар на НАТО - можното враќање на Доналд ...
сите 340 | | | веќе видена

Во Собранието претпладнево продолжи седницата за избор на новата влада, предложена од мандатарот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Гласањето ќе следи ...
сите 262 | | | веќе видена

Португалија без проблеми се справи со Турција во второто коло од групата Ф на ЕП. Португалија победи со 3:0 и го обезбеди првото место во Ф групата. Покрај ...
сите 149 | | | веќе видена

Рубин за албанскиот сервис на Војс оф Америка кажа дека преку медиумите кои работат во Србија Русија и Кина вршат „малигно влијание“ со дезинформации и со тоа ...
сите 20 | | | веќе видена

Педесетгодишна тетовчанка е уапсена за наедозволена трговија со дрога. Како што соопштуваат од Министерството за внатрешни работи, во домот на уапсената ...
сите 324 | | | веќе видена

Заглавени милионски тендери, катастрофална патна инфраструктура, заглавена изградба на железничка пруга кон Бугарија се само дел од тешките задачи кои стојат ...
сите 48 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Никола Николиќ: „Атакама“ е книжевна метафора за пустините во сите нас

Од:
До кого (е-маил):
Порака: