Образованието и едуцираните човечки ресурси – камен-темелник на економијата

Состојбата може да се подобри со поголеми реформи во образованието од основното образование, кариерното насочување, средното стручно образование и високото ...
| | веќе видена | слични

Европскиот статистички центар објави дека во текот на 2021 година, во Европската унија биле вработени 11,3 милиони луѓе, во економски активности поврзани со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Над 200.000 луѓе добиле германско државјанство лани, oбјави Сојузниот завод за статистика. Тоа е зголемување за 31.000 во однос на 2022 година, односно 19 ...
| | веќе видена | слични

Број 20: Литванија БДП по жител: 29.276 долари Литванија, признаена како Република Литванија, е држава лоцирана во балтичкиот регион на Европа. Главен и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Германија доживеа уште едно големо зголемување на бројот на лица кои добиле германско државјанство минатата година, откако голем број имигранти од Сирија ...
| | веќе видена | слични

Додека побарувачката за програмери и ИТ специјалисти е огромна, што предизвикува главоболки за многу странски компании, Грција сè уште не вработува многу ...
| | веќе видена | слични

Ќе успеат ли расцепканите македонски градежни компании да креираат конзорциум, или пак, да се окрупнат со цел да можат да освојат повеќе странски пазари каде ...
| | веќе видена | слични

ОН предвидуваат дека до 2100 година ќе има драстично намалување на локалното население во сите европски земји освен една. Овој пад веќе е започнат во 17 ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Минатиот викенд во швајцарско алпско одморалиште се одржа самит за мир во Украина. Учествуваа 93 земји. Првично, 80 земји ја потпишаа конечната декларација ...
сите 285 | | | веќе видена

Александар Николоски, пратеник и член на Извршен комитет на ВМРО-ДПМНЕ, кандидат за вицепремиер и министер за транспорт, изјави дека покрај кратењето на ...
сите 153 | | | веќе видена

Еден арапски дипломати кажал за Франс прес дека смртноста меѓу египетските аџии скокнала на „најмалку 600“.Семејствата и пријателите ги пребарувале болниците и ...
сите 127 | | | веќе видена

Истовремено, честитал за изборот на Словенија како непостојан член на Советот за безбедност на Обединетите нации за периодот 2024 – 2025 година и нивниот ...
сите 186 | | | веќе видена

Поранешниот премиер Алексис Ципрас на конференцијата во Атина призна дека ако неговиот пријател Зоран Заев не прифател да го промени името на својата држава, ...
сите 104 | | | веќе видена

Последната одлука на коалицијата која ги загуби парламентарните избори, Влен, за смена на госпоѓата Сафије Садики од Министерството за односи меѓу заедниците е ...
сите 37 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Образованието и едуцираните човечки ресурси – камен-темелник на економијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: