МАРИНАКИС: Нема ратификација на Меморандумите од Преспа во сегашната ситуација

Од Грција велат дека нема ратификација на Меморандумите од Преспа во сегашната ситуација. Ставот го пренeсе портпаролот на грчката Влада, Павлос Маринакис во ...
| | веќе видена | слични
13 копии
4 копии

Проценките дека сепак нема да биде потребно да се активира членот од Договорот од Преспа за решавање спорови, но и ставот дека прашањето не е билатерално, туку ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска повтори дека таа ќе го почитува Преспанскиот договор, но ќе го задржи правото некогаш да ја употребува ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис му порача на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и извесен мандатар за состав на идната политичка влада да го користи новото уставно име, ...
| | веќе видена | слични

Мицотакис во интервјуто за централното издание на вестите, говореше и за надворешната политика, а се осврна и на односите со нашата земја, посочувајќи дека ...
| | веќе видена | слични

Недоволниот простор на лентата од венецот поставен пред спомен обележјето на Св. Кирил и Методиј  е причината поради која не било испишано името на државата, ...
| | веќе видена | слични

За написот на венецот што го положи пред спомен-плочата на македонски јазик во базиликата „Санта Марија Маџоре“ во Рим, шефицата на државата Сиљановска-Давкова ...
| | веќе видена | слични

„Тие лентите не се многу долги, разговарав со мојот кабинет, имавме и различни мислења. Јас бев на мислење дека може да се напише ‘РС Македонија’, бидејќи ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Холандскиот премиер во заминување Марк Руте ќе се соочи со пет предизвици кога ќе ја преземе функцијата генерален секретар на НАТО - можното враќање на Доналд ...
сите 340 | | | веќе видена

Во Собранието претпладнево продолжи седницата за избор на новата влада, предложена од мандатарот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Гласањето ќе следи ...
сите 262 | | | веќе видена

Португалија без проблеми се справи со Турција во второто коло од групата Ф на ЕП. Португалија победи со 3:0 и го обезбеди првото место во Ф групата. Покрај ...
сите 149 | | | веќе видена

Рубин за албанскиот сервис на Војс оф Америка кажа дека преку медиумите кои работат во Србија Русија и Кина вршат „малигно влијание“ со дезинформации и со тоа ...
сите 20 | | | веќе видена

Педесетгодишна тетовчанка е уапсена за наедозволена трговија со дрога. Како што соопштуваат од Министерството за внатрешни работи, во домот на уапсената ...
сите 324 | | | веќе видена

Заглавени милионски тендери, катастрофална патна инфраструктура, заглавена изградба на железничка пруга кон Бугарија се само дел од тешките задачи кои стојат ...
сите 48 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МАРИНАКИС: Нема ратификација на Меморандумите од Преспа во сегашната ситуација

Од:
До кого (е-маил):
Порака: