Борел за барањето за апсење на Нетанјаху: Државите се обврзани да ги спроведуваат одлуките

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел во врска со повикот на обвинителот на Меѓународниот кривичен суд (МКС) да издаде ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Поранешниот шеф на израелската разузнавачка агенција Мосад, Јоси Коен и се заканувал и ја заплашувал главната обвинителка на Меѓународниот кривичен суд (МКС) ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешниот шеф на израелската разузнавачка служба Мосад наводно и се заканувал на главната обвинителка на Меѓународниот кривичен суд (МКС) на тајни состаноци, ...
| | веќе видена | слични

Тие бараат од обвинителот да ги истражи злосторствата извршени против најмалку девет палестински известувачи во периодот од 15 декември до 20 мај, како и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Репортери без граници (РСФ) поднесоа трета тужба до Меѓународниот кривичен суд (МКС) поради „воените злосторства извршени од Израел врз новинарите“, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

РСФ го повикува обвинителот на Меѓународниот кривичен суд „да започне истрага за злосторствата извршени против најмалку девет палестински новинари во периодот ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Репортери без граници денеска поднесе нова тужба пред Меѓународниот кривичен суд поради „воените злосторства извршени од страна на Израел против новинарите“. ...
| | веќе видена | слични

„Никој не смее да врши воени злосторства или злосторства против човештвото“, рече обвинителот на Меѓународниот кривичен суд (МКС) Карим Кан во интервјуто ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд (МКС), Карим Кан, ги отфрлил како бесмислици обвинувањата дека ги изедначува постапките на Израел и Хамас со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд (МКС), Карим Кан, рече дека знаел кога објавил дека бара налози за апсење на лидерите на Израел и Хамас дека ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Минатиот викенд во швајцарско алпско одморалиште се одржа самит за мир во Украина. Учествуваа 93 земји. Првично, 80 земји ја потпишаа конечната декларација ...
сите 353 | | | веќе видена

Александар Николоски, пратеник и член на Извршен комитет на ВМРО-ДПМНЕ, кандидат за вицепремиер и министер за транспорт, изјави дека покрај кратењето на ...
сите 153 | | | веќе видена

Истовремено, честитал за изборот на Словенија како непостојан член на Советот за безбедност на Обединетите нации за периодот 2024 – 2025 година и нивниот ...
сите 225 | | | веќе видена

Еден арапски дипломати кажал за Франс прес дека смртноста меѓу египетските аџии скокнала на „најмалку 600“.Семејствата и пријателите ги пребарувале болниците и ...
сите 127 | | | веќе видена

Поранешниот премиер Алексис Ципрас на конференцијата во Атина призна дека ако неговиот пријател Зоран Заев не прифател да го промени името на својата држава, ...
сите 104 | | | веќе видена

Последната одлука на коалицијата која ги загуби парламентарните избори, Влен, за смена на госпоѓата Сафије Садики од Министерството за односи меѓу заедниците е ...
сите 37 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Борел за барањето за апсење на Нетанјаху: Државите се обврзани да ги спроведуваат одлуките

Од:
До кого (е-маил):
Порака: