Израелските лидери ја осудија одлуката на Меѓународниот кривичен суд за апсење на Нетанјаху


Израелскиот министер за финансии Безалел Смотич рече дека сите Израелци треба да се чувствуваат како да е распишана потерница против нив и ги повика ...
| | веќе видена | слични

Данскиот парламент денеска го отфрли предлог-законот за признавање на палестинска држава, јавија британските медиуми. Ирска, Шпанија и Норвешка денеска ...
| | веќе видена | слични
2 копии
3 копии

Норвешка, една од трите европски земји што денеска официјално ја признаа Палестина, го поздрави „важниот ден“ и изрази жалење поради очигледниот недостиг на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Ирска, заедно со Шпанија и Норвешка, официјално ја признаа палестинската држава, објави ирската влада, пркосејќи на израелската осуда на планот. „Владата ја ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот шеф на израелската разузнавачка служба Мосад наводно и се заканувал на главната обвинителка на Меѓународниот кривичен суд (МКС) на тајни состаноци, ...
| | веќе видена | слични

На денешниот состанок шпанската влада усвои декрет за официјално признавање на државата Палестина, објави владиниот портпарол.Шпанскиот премиер Педро Санчез ...
| | веќе видена | слични

Израелскиот министер за надворешни работи Израел Кац денеска го обвини шпанскиот премиер Педро Санчез дека е „соучесник во повиците за геноцид врз еврејскиот ...
| | веќе видена | слични

Министрите за надворешни работи на ЕУ за првпат имаа „значајна“ дискусија за санкционирање на Израел доколку тој не го почитува меѓународното хуманитарно ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Минатиот викенд во швајцарско алпско одморалиште се одржа самит за мир во Украина. Учествуваа 93 земји. Првично, 80 земји ја потпишаа конечната декларација ...
сите 147 | | | веќе видена

Како новиот премиер Христијан Мицкоски ќе ја нарече земјава при давање заклетва е прашање кое ги заинтересира грчките медиуми. Aтина следи што ќе се случува. ...
сите 196 | | | веќе видена

„Потпишувањето на „стратешкото воено партнерство“ е еднострано и најдрско поништување на целиот пакет меѓународни одлуки, резолуции и ограничувања наметнати на ...
сите 119 | | | веќе видена

Семејствата и пријателите пребаруваа болници и бараа информации на Интернет, плашејќи се од најлошото откако температурата завчера во Мека, најсветиот град во ...
сите 125 | | | веќе видена

Истовремено, честитал за изборот на Словенија како непостојан член на Советот за безбедност на Обединетите нации за периодот 2024 – 2025 година и нивниот ...
сите 185 | | | веќе видена

Поранешниот премиер Алексис Ципрас на конференцијата во Атина призна дека ако неговиот пријател Зоран Заев не прифател да го промени името на својата држава, ...
сите 104 | | | веќе видена

Последната одлука на коалицијата која ги загуби парламентарните избори, Влен, за смена на госпоѓата Сафије Садики од Министерството за односи меѓу заедниците е ...
сите 37 | | | веќе видена

Меѓу европските лидери продолжува играта на тронови, иако безмалку сите ја видоа Урсула фон Дер Лајен од Европската Народна партија со нов мандат на чело на ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Израелските лидери ја осудија одлуката на Меѓународниот кривичен суд за апсење на Нетанјаху

Од:
До кого (е-маил):
Порака: