Германските компании ги испорачаа своите желби до новата влада: „Бизнис-климата е добра, но недостигот на стручни кадри е најголем ризик за инвестирање


Бизнис-климата во земјата е добра или многу добра, но има тренд на благо намалување на планираните инвестиции, а една од причините за тоа е недостигот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сериозна поддршка на зелената транзиција во државата ќе има за цел новиот Совет за зелена градба на Северна Македонија, чие формирање се најавува во рамки на ...
| | веќе видена | слични

Откако коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ во својата изборна програма „Платформа 1198“ најави реорганизација на министерства, во која планира да го префрли туризмот од ...
| | веќе видена | слични

Состојбата може да се подобри со поголеми реформи во образованието од основното образование, кариерното насочување, средното стручно образование и високото ...
| | веќе видена | слични

Според партиската програма на победничката партија, Македонија ќе има ниски даноци за граѓаните и за фирмите, но се најавуваат и ефективни мерки за зајакнување ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонија има големи даночни ослободувања и ниски даночни стапки, но не е даночен рај, вели даночниот експерт Павле Гацов. Во поткастот „Каде се парите?“, ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Министерството за политички систем ќе се реконструира и ќе биде само за односи меѓу заедниците, најавува секретарот за меѓународна соработка во ВМРО-ДПМНЕ, ...
| | веќе видена | слични

„Мене како правник ми пречи тоа што ова Министерство се нарекува „за политички систем“ кога знаеме дека тоа што сите го работиме е политички систем. И ...
| | веќе видена | слични

Кожарски, текстилни, но и компании со странски капитал од други сектори, кои претходните години ја избираа Македонија како атрактивна бизнис-дестинација, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Фатмир Битиќи реагира на тоа што Владата не понудила помош на погодените од невремето во полошко во неделата. „ Дали некој од Владата се појави да им помогне ...
сите 106 | | | веќе видена

„Ви честитам на важната и одговорна функција. Сакам да ја извршувате посветено и одговорно и за доброто на Северна Македонија и за доброто на Србите во Северна ...
сите 185 | | | веќе видена

На 1 септември 2020 година за прв пат бев избран за член на Владата на позицијата прв вицепремиер и министер за политички систем, функција која исто така за ...
сите 50 | | | веќе видена

Според Мицкоски оваа инвестиција ќе донесе големи придобивки за економијата, бизнис заедницата и граѓаните.„Македонскиот ветер ќе донесе дополнителни 100 ...
сите 46 | | | веќе видена

Канцеларијата на Високиот комесаријат за човекови права на Обединетите нации го поздрави пуштањето од затвор во Велика Британија на основачот на „Викиликс“, ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Германските компании ги испорачаа своите желби до новата влада: „Бизнис-климата е добра, но недостигот на стручни кадри е најголем ризик за инвестирање

Од:
До кого (е-маил):
Порака: