ЕУ и НАТО бараат од грузиската влада да го повлече спорниот „руски закон“

2 копии

Европската Унија и НАТО денеска ја предупредија Грузија дека со усвојувањето на законот за странски агенти, колоквијално наречен руски закон, се оддалечува од ...
| | веќе видена | слични

Нацрт закон за санкции против лидерите на партијата „Грузиски сон“ и раководители на безбедносните служби може да биде поднесен во Конгресот на САД веќе в ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Потпретседателката и пратеничка на опозицискиот Демократски сојуз на Косово (ЛДК), Хикмете Бајрами упати остри критики на сметка на косовската Влада, ...
| | веќе видена | слични

Претседателката на Грузија, Саломе Зурабишвили вчера стави вето на законот за „странски агенти“ со кој, меѓу другото, се таргетираат медиумите, а против кој ...
| | веќе видена | слични

Претседателката на Грузија, Саломе Зурабишвили стави вето на законот за „странски агенти“против кој Грузијците протестираат со недели, јавува грузискиот сервис ...
| | веќе видена | слични

Грузиската претседателка Саломе Зурабичвил стави на вето на законот за „странски агенти“ кој ја подели земјата, и апелираше до владата да не го носи повторно ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателката на Грузија, Саломе Зурабишвили соопшти дека ставила вето на контроверзниот закон за „странско влијание“, кој предизвика масовни протести во ...
| | веќе видена | слични

Ветото на претседателката на Грузија, Саломе Зурабишвили на контроверзниот закон за „странско влијание“ и дава на Владата „момент за подлабоко размислување“, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Денес ставам вето (...) на закон кој е руски по својата суштина и е во спротивност со нашиот устав“, рече Зурабишвили откако текстот усвоен од Парламентот ...
| | веќе видена | слични

Грузиската претседателка Саломе Зурабишвили денеска изјави дека законот за „странско влијание“, што го одобри Парламентот оваа недела и критичарите го опишаа ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Минатонеделниот атентат врз словачкиот премиер Роберт Фицо се истражува како тежок обид за убиство со предумисла, изјави денеска генералниот обвинител Марош ...
сите 495 | | | веќе видена

Во директно вклучување во Клик Плус на ТВ21 , Арбр Адеми од Европскиот фронт синоќа рече дека не го признаваат резултатот од изборите, со оглед на тоа што ДИК ...
сите 436 | | | веќе видена

Скандалот на Клиниката за токсикологија веќе некое време ја тресе јавноста. По тој повод се огласи и поранешниот министер за надворешни работи, Никола ...
сите 136 | | | веќе видена

Седум месеци од избувнувањето на конфликтот меѓу Израел и Хамас предизвикан од терористичките напади на палестинската воена организација, претседателот на ...
сите 335 | | | веќе видена

Откако завчера осомничениот за убиството на Вања и Панче, Љупчо Палевски-Палчо, беше спроведен до Судија на претходна постапка, а спроведувањето беше во ...
сите 294 | | | веќе видена

Нападите врз новиот шеф за употребата на старото име на земјата на нејзината инаугурација беа предвидливи - но неуспехот на ЕУ да се справи со провокациите на ...
сите 386 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕУ и НАТО бараат од грузиската влада да го повлече спорниот „руски закон“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: