Со 6 гласа „за” и 5 „против” утврдена е кандидатската листа за член на Судскиот совет од Врховниот суд, со судиите Цветанка Периќ и Исамедин Лимани

Судскиот совет по долга расправа дали се крши Уставот на штета на мнозинската заедница Македонци, сепак се подели и со гласот на судијката Лорета Георгиева, ...
| | веќе видена | слични

Уставниот суд денеска одлучи да не поведе постапка за Законот за изменување на законите за плати на судиите и за Законот за платите на членовите на Судскиот ...
| | веќе видена | слични

Судскиот совет денеска ги утврди кандидатските листи за членови на судски совет од Врховниот суд и од Апелационото подрачје Битола, на двете листи има вкупно ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Уставните судии контра судиската фела. Им го одбија предлогот на судиите и членовите на судски за враќање на коефициентите по кои се пресметуваат нивните ...
| | веќе видена | слични

Уставниот суд ја отфрли иницијативата поднесена за Законот за платите на судиите и на членовите на Судскиот совет, со кој беа намалени коефициентите за ...
| | веќе видена | слични

„Според Судот, не се неуставни измените донесени во февруари оваа година со кои што беа намалени коефициентите за пресметување на платите за 13 проценти, или, ...
| | веќе видена | слични

Судскиот совет денеска ги утврди кандидатските листи за избор на два члена на Судскиот совет – еден од судиите од Врховниот суд и еден од судиите од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во директно вклучување во Клик Плус на ТВ21 , Арбр Адеми од Европскиот фронт синоќа рече дека не го признаваат резултатот од изборите, со оглед на тоа што ДИК ...
сите 453 | | | веќе видена

Минатонеделниот атентат врз словачкиот премиер Роберт Фицо се истражува како тежок обид за убиство со предумисла, изјави денеска генералниот обвинител Марош ...
сите 495 | | | веќе видена

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје одреди мерки за претпазливост на Иџет Мемети, член на Советот на јавни обвинители и поранешен ...
сите 230 | | | веќе видена

Скандалот на Клиниката за токсикологија веќе некое време ја тресе јавноста. По тој повод се огласи и поранешниот министер за надворешни работи, Никола ...
сите 136 | | | веќе видена

Седум месеци од избувнувањето на конфликтот меѓу Израел и Хамас предизвикан од терористичките напади на палестинската воена организација, претседателот на ...
сите 335 | | | веќе видена

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари нема решено дали ќе биде во идниот владин состав како министер. Тој потврди дека дел од пишувањата на некои медиуми ...
сите 186 | | | веќе видена

Откако завчера осомничениот за убиството на Вања и Панче, Љупчо Палевски-Палчо, беше спроведен до Судија на претходна постапка, а спроведувањето беше во ...
сите 294 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со 6 гласа „за” и 5 „против” утврдена е кандидатската листа за член на Судскиот совет од Врховниот суд, со судиите Цветанка Периќ и Исамедин Лимани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: