ПРОФ. МАЈХОШЕВ: Во Македонија во изминатите три децении имало 140.000 протести и штрајкови од кои 10 отсто биле во Штип


Работничките права се кршат, не се почитуваат докрај. Работниците не ги знаат доволно своите права од причина што често се менува Законот за работни односи и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лазе Георгиевски по педесети пат маршираше за работничките права. Почнувајќи од далечната 1974-та, секоја година, на први мај излегува на улица заедно со ...
| | веќе видена | слични

Албанските синдикати се обединија во заеднички протест пред владата во Тирана со барање за „достоинствени плати и услови за работа“. На работниците од различни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пораст на платите во приватниот и во јавниот сектор, минимална плата во износ од најмалку 450 евра во првите 100 дена од новата влада, исплата на трошоците за ...
| | веќе видена | слични

Пред зградата на Работничкиот дом (ССМ) во Скопје денеска почна протестот на Сојузот на синдикати организиран по повод Меѓународниот ден на трудот. ...
| | веќе видена | слични

Ние денеска нема пред кого да протестираме. Имаме техничка Влада, ќе имаме нова влада во текот на следниот месец. Бараме од сите тие што претендираат да бидат ...
| | веќе видена | слични

Во Штип пред 100 години се случил еден од првите првомајски протести на Балканот. Протестот бил 38 години по првиот првомајски бунт во светот што крваво бил ...
| | веќе видена | слични

Од новата влада бараме 450 евра минимална плата и враќање на трошоците за храна и превоз, рекоа на денешниот Првомајски протест од Сојузот за синдикати на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Железничкиот огранок на Генералната конфедерација на трудот (CGT), најголемиот синдикат во Франција, повика на протести на 18 јули, денот кога треба да се ...
сите 267 | | | веќе видена

Вчера во 06.50 часот во ОВР Кавадарци било пријавено дека на магистралниот пат Градско-Прилеп, пред авто сервис во Росоман, се случила сообраќајна несреќа ...
сите 289 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис за време на прес-конференција за грчките медиуми на самитот на НАТО во Вашингтон откри дека премиерот Христијан Мицкоски на ...
сите 220 | | | веќе видена

Низа важни средби и одлуки го обележуваат самитот на НАТО Премиерот Христијан Мицкоски упати ставови со недвосмислен и решителен тон Силни ставови за враќање ...
сите 93 | | | веќе видена

Нејасно е како 12 години не е решена експропријацијата за автопатската делница Кичево-Охрид и за тоа директно е одговорна претходната Влада. Детектиравме три ...
сите 130 | | | веќе видена

Тој нагласи дека не смеат да се заборават дипломатските напори за мирно решавање на конфликтот во Украина. -Словенија беше една од првите кои ѝ помогнаа на ...
сите 18 | | | веќе видена

Вицепремиерот и министерот за транспорт Александар Николоски, во врска со кредитот од 500 милиони евра кој го најави премиерот Христијан Мицкоски од Унгарија ...
сите 73 | | | веќе видена

На маргините на НАТО Самитот во Вашингтон претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Христијан Мицкоски оствари повеќе билатерални средби и ...
сите 76 | | | веќе видена

Од денеска до средината на следната недела повеќе места во државата ќе бидат во портокалова фаза од опасност од високи температури. Според препораките што ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПРОФ. МАЈХОШЕВ: Во Македонија во изминатите три децении имало 140.000 протести и штрајкови од кои 10 отсто биле во Штип

Од:
До кого (е-маил):
Порака: