Зелките седат на ниви или во камиони, ни по 8 денари нема кој да ги купи

Социјалните мрежи вријат од поплаките на земјоделците околу пласманот на пролетната зелка. Тие споделуваат како зелката стасана за барење седи на нивите, затоа ...
| | веќе видена | слични

Со приближувањето на еден од најголемите христијански празници Велигден, цените на јагнињата на домашниот пазар значително пораснаа, достигнувајќи до 300 ...
| | веќе видена | слични

На пазарите има гужви и граѓаните веќе купуваат јајца за големиот христијански празник Велигден кој ќе го прославиме за неколку дена. Трговците велат дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Велигденската трпеза годинава за многу Македонци ќе помине без традиционалното јагнешко печење, судејќи по цените на месото за овие празници, пишува Република ...
| | веќе видена | слични

Освен јајцата и свежото месо, речиси и да нема производи кои што не се поскапени, откако на 1 март трговците добија одврзани раце преку цените да го надокнадат ...
| | веќе видена | слични

На една недела пред Велигден, граѓаните тргнаа во „битка за јајца“. Најчесто се купуваат по две табли, да има фазла ако се распукаат во допир со боите. ...
| | веќе видена | слични

Цената на јагнешкото месо во Грција, од пред два дена е намалена на 10 евра за килограм во комерцијалната мрежа, откако Министерството за развој се договори со ...
| | веќе видена | слични

Следат празниците – Први мај, Велигден и Ѓурѓовден – и затоа е време да размислиме што ќе има на трпезата. Милица Сушиќ од месарницата „Добар Залогај“ ...
| | веќе видена | слични

Останато

Вакви појави, појави на корупција и криминал се нешто за што се говри долго време. Тука е и недовербата во судството за која говорат истражувањата на јавно ...
сите 472 | | | веќе видена

„Состојбата на пациентот е стабилна. Клиничката слика се поправа, тој комуницира“, соопшти преку Фејсбук болницата од Банска Бистрица во која тој лежи.Нападот ...
сите 497 | | | веќе видена

Денес од пладневните часови на повеќе места низ Македонија атмосферата значително ќе се дестабилизира, што значи ќе има развој на нестабилна облачност, ...
сите 272 | | | веќе видена

Судијата Наќе Георгиев заврши во притвор по полноќната седница на Судскиот совет кој одлучуваше за одземање на неговиот имунитет. Имено Судскиот совет на ...
сите 67 | | | веќе видена

Мајк В. Поп Гинов кој живее во Шведска, е лицето за кое пред два дена беше објавено до МВР дека е уапсен за загрозување на сигурноста на претседателката на ...
сите 237 | | | веќе видена

Полицијата во Хрватска соопшти дека е покрената истрага против 55-годишната жена по што поднеле и кривична пријава за сторено кривично дело фалсификување ...
сите 75 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зелките седат на ниви или во камиони, ни по 8 денари нема кој да ги купи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: