Вицегувернерката Митреска: Народната банка го поттикнува зеленото кредитирање


„Народната банка ги препозна ризиците од климатските промени на долг рок, зазеде проактивен став и како една од своите стратегиски цели ги постави зголемената ...
| | веќе видена | слични

Активноста на УСАИД Партнерства за економски раст заедно со компании, понудувачи на дигитални и технолошки решенија, ја претстави новата Платформа за ...
| | веќе видена | слични

Извештајот ги документира перформансите и иницијативите на групацијата Прокредит во однос на вредностите поврзани со еколошките и социјалните прашања и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Време зa читање: 3 минути Народната банка постојано работи на унапредување на регулативата за осигурувањена дигиталната отпорност во финансискиот сектор. ...
| | веќе видена | слични

Главниот супервизор за информациските системи на Народната банка, Горан Јанкоски вели дека во тек се активности за усогласување на домашната регулатива со ...
| | веќе видена | слични

Започнати се активности за усогласување на домашната регулатива со европскиот Закон за дигиталната оперативна отпорност (англ. Digital Operational Resilience ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска на покана на Регионалниот центар за техничка помош на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) одржа предавање на „Форумот за ...
| | веќе видена | слични

На Форумот, како што информираат од Кабинетот на гувернерката, Народната банка беше посочена како пример за земјите од регионот, која меѓу првите зеде учество ...
| | веќе видена | слични

Од 22 компании трговци со електрична енергија до 30 реномирани регистирани учесници на берзата на електрична енергија. За Националниот оператор на пазарот на ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 6 минути Советот на Народната банка, на редовната седница одржана на 25 април 2024 година, го усвои Годишниот извештај на Народната банка за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на словачкиот парламент, Љубош Блага, изјави дека убиецот на премиерот на земјата, Роберт Фицо, 71-годишниот Јурај Цинтула, е проукраински и ги ...
сите 313 | | | веќе видена

ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА ГО ПОСЕТИ ПАПАТА Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ја предводеше државно-црковната делегација во посета на Рим и Ватикан, по повод ...
сите 111 | | | веќе видена

Времето утре ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец. Попладне ќе има изолирана ...
сите 303 | | | веќе видена

„Ќе има тешки последици во односите со тие земји поради нивната одлука“, најави Џејкоб Блиштајн, генерален директор на МНР по средбата со амбасадорите. Тие ...
сите 169 | | | веќе видена

Откако завчера осомничениот за убиството на Вања и Панче, Љупчо Палевски-Палчо, беше спроведен до Судија на претходна постапка, а спроведувањето беше во ...
сите 154 | | | веќе видена

Повредената жена од сообраќајната несреќа што се случи денеска во 16:00 часот на крстосницата кај Башино Село близу Велес на автопатот Скопје-Гевгелија е ...
сите 239 | | | веќе видена

ОВР Дебар поднесе кривична пријава против У.Ф.(63) од Дебар, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „кражба“ и „демнење“. Тој извесно ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вицегувернерката Митреска: Народната банка го поттикнува зеленото кредитирање

Од:
До кого (е-маил):
Порака: