СВЕТОТ РИЗИКУВА ГЛОБАЛНО ПОСКАПУВАЊЕ на храна и енергенси поради блискоисточниот конфликт, предупреди ММФ


Време зa читање: 3 минути Светот ризикува поради конфликтот на Блискиот Исток да се случи нов пораст на цените на храната и енергијата, предупредува ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 4 минути Членките на групацијата БРИКС, Кина и Русија потпишаа трговски договор каде што ќе користат локални валути до 260 милијарди долари. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бруто-домашниот производ (БДП) на Кина порасна за 5,3 отсто на годишно ниво во првиот квартал од 2024 година, покажаа податоците на Националното биро за ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Руските приходи од нафта и гас ќе достигнат 1,29 трилиони рубљи (14 милијарди долари) во април, што е речиси двојно повеќе од истиот месец минатата година ...
| | веќе видена | слични

Глобалните воени трошоци во 2023 година се зголемиле за 6,8% на годишно ниво и достигнале ново рекордно високо ниво од 2.443 милијарди долари, при што, трите ...
| | веќе видена | слични

Глобалните воени трошоци пораснале во 2023 година за седум отсто на 2,43 трилиони долари, што е најголем годишен пораст од 2009 година, објави во понеделникот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Хеликоптерот во кој се наоѓаше иранскиот претседател Ебрахим Раиси се запали набргу откако се урнал на планина и нема индиции дека бил нападнат. Ова го објави ...
сите 428 | | | веќе видена

Поранешната пратеничка Весна Јаневска се подготвува за министерската фотеља во образование, додека актерот Зоран Љутков би можел да го преземе ресорот култура, ...
сите 265 | | | веќе видена

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, по денешната наредба на Меѓународниот суд на правдата (МСП) до Израел веднаш да ја прекине офанзивата на Рафа, ...
сите 392 | | | веќе видена

Притворениот врховен судија за земање поткуп Наќе Георгиев се брани со молчење, вели неговиот адвокат во изјава која ја пренесува ТВ Алфа. „ Нема аргументи се ...
сите 266 | | | веќе видена

Египетското претседателство соопшти дека испраќањето хуманитарна помош преку вториот премин ќе биде привремено додека „не се воспостават правни механизми за ...
сите 180 | | | веќе видена

Од утрово во грчкиот Парламент во тек е расправа на ниво на лидери на партии за инфлацијата и поскапувањата на цените, а Фамелос во неговиот говор се осврна и ...
сите 326 | | | веќе видена

Министерството за култура не знае кој ги врши испитувањата дали е безбедна опожарената челична конструкција на Универзална сала. Во одговорот за ...
сите 23 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СВЕТОТ РИЗИКУВА ГЛОБАЛНО ПОСКАПУВАЊЕ на храна и енергенси поради блискоисточниот конфликт, предупреди ММФ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: