Директорот за статистика на ММФ: Статистичките податоци на Народната банка се во согласност со највисокиот статистички стандард на ММФ


Народната банка квалитетно, навремено и транспарентно ја извршува статистичката функција, што е од витално значење за обезбедување на макроекономската ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Време зa читање: 3 минути Народната банка постојано работи на унапредување на регулативата за осигурувањена дигиталната отпорност во финансискиот сектор. ...
| | веќе видена | слични

Главниот супервизор за информациските системи на Народната банка, Горан Јанкоски вели дека во тек се активности за усогласување на домашната регулатива со ...
| | веќе видена | слични

Започнати се активности за усогласување на домашната регулатива со европскиот Закон за дигиталната оперативна отпорност (англ. Digital Operational Resilience ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска на покана на Регионалниот центар за техничка помош на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) одржа предавање на „Форумот за ...
| | веќе видена | слични

На Форумот, како што информираат од Кабинетот на гувернерката, Народната банка беше посочена како пример за земјите од регионот, која меѓу првите зеде учество ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Време зa читање: 6 минути Советот на Народната банка, на редовната седница одржана на 25 април 2024 година, го усвои Годишниот извештај на Народната банка за ...
| | веќе видена | слични

Друштвото за услуги Консалтинг за стратешки развој денеска додели сертификати за грантови на четири организации, во рамките на Проектот на УСАИД за јакнење на ...
| | веќе видена | слични

Последниве четири-пет години не следам македонска политика, или пак само многу ретко, спорадично, но изминатите денови случајно слушнав дека некои од нашиве ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Минатонеделниот атентат врз словачкиот премиер Роберт Фицо се истражува како тежок обид за убиство со предумисла, изјави денеска генералниот обвинител Марош ...
сите 495 | | | веќе видена

Во директно вклучување во Клик Плус на ТВ21 , Арбр Адеми од Европскиот фронт синоќа рече дека не го признаваат резултатот од изборите, со оглед на тоа што ДИК ...
сите 453 | | | веќе видена

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје одреди мерки за претпазливост на Иџет Мемети, член на Советот на јавни обвинители и поранешен ...
сите 231 | | | веќе видена

Седум месеци од избувнувањето на конфликтот меѓу Израел и Хамас предизвикан од терористичките напади на палестинската воена организација, претседателот на ...
сите 367 | | | веќе видена

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари нема решено дали ќе биде во идниот владин состав како министер. Тој потврди дека дел од пишувањата на некои медиуми ...
сите 254 | | | веќе видена

Скандалот на Клиниката за токсикологија веќе некое време ја тресе јавноста. По тој повод се огласи и поранешниот министер за надворешни работи, Никола ...
сите 136 | | | веќе видена

Откако завчера осомничениот за убиството на Вања и Панче, Љупчо Палевски-Палчо, беше спроведен до Судија на претходна постапка, а спроведувањето беше во ...
сите 294 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Директорот за статистика на ММФ: Статистичките податоци на Народната банка се во согласност со највисокиот статистички стандард на ММФ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: