Босанските работодавачи бараат работници кои ќе работат повеќе од 40 часа

Работодавачите во Босна и Херцеговина објавуваат можности за вработување кои подразбираат број на работни часови поголем од 40 неделно, што е законски ...
| | веќе видена | слични

Голем дел од средношколците и учениците од основните училишта во вторник попладне (23 април) и среда (24 април) цел ден ќе ги отстапат своите училници за да се ...
| | веќе видена | слични

Работодавците можат да практикуваат прекувремена работа во одредени околности, но тие мора строго да ги почитуваат законските прописи, бидејќи тие ги ...
| | веќе видена | слични

Изборните денови 24 април и 8 мај кои Владата со заклучок ги прогласи за неработни денови кои нема да се одработат наметнаа повеќе дилеми потешкотии кај ...
| | веќе видена | слични

Анализа на Македонската асоцијација на корпоративни правници (МАКП) Со Решението за распишување избор за претседател на Република Северна Македонија („Службен ...
| | веќе видена | слични

Среда е прогласена за неработен ден врз основа на Законот за избор на пратеници во хрватскиот Сабор, а правилата за надоместок на плата за неработни денови се ...
| | веќе видена | слични

Многу договори за вработување детално одредуваат дали има надоместок за прекувремена работа и како работодавачот треба да ви плати за дополнителните работни ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Состојбата на пациентот е стабилна. Клиничката слика се поправа, тој комуницира“, соопшти преку Фејсбук болницата од Банска Бистрица во која тој лежи.Нападот ...
сите 497 | | | веќе видена

Во седум избирачки места во изборните единици 5 и 6 денеска гласаат болни и изнемоштени лица, како и затвореници пред утрешното прегласување за парламентарните ...
сите 469 | | | веќе видена

Денес од пладневните часови на повеќе места низ Македонија атмосферата значително ќе се дестабилизира, што значи ќе има развој на нестабилна облачност, ...
сите 271 | | | веќе видена

Мајк В. Поп Гинов кој живее во Шведска, е лицето за кое пред два дена беше објавено до МВР дека е уапсен за загрозување на сигурноста на претседателката на ...
сите 237 | | | веќе видена

Судијата Наќе Георгиев заврши во притвор по полноќната седница на Судскиот совет кој одлучуваше за одземање на неговиот имунитет. Имено Судскиот совет на ...
сите 65 | | | веќе видена

Полицијата во Хрватска соопшти дека е покрената истрага против 55-годишната жена по што поднеле и кривична пријава за сторено кривично дело фалсификување ...
сите 75 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Босанските работодавачи бараат работници кои ќе работат повеќе од 40 часа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: