Со увоз се надополнува недостигот на работна сила

Работодавците можат да практикуваат прекувремена работа во одредени околности, но тие мора строго да ги почитуваат законските прописи, бидејќи тие ги ...
| | веќе видена | слични

Изборните денови 24 април и 8 мај кои Владата со заклучок ги прогласи за неработни денови кои нема да се одработат наметнаа повеќе дилеми потешкотии кај ...
| | веќе видена | слични

Анализа на Македонската асоцијација на корпоративни правници (МАКП) Со Решението за распишување избор за претседател на Република Северна Македонија („Службен ...
| | веќе видена | слични

Среда е прогласена за неработен ден врз основа на Законот за избор на пратеници во хрватскиот Сабор, а правилата за надоместок на плата за неработни денови се ...
| | веќе видена | слични

Во обид да се привлечат квалификувани и талентирани работници, Советот на Европската Унија ја одобри ревизијата на Директивата за единствена дозвола. Според ...
| | веќе видена | слични

Многу договори за вработување детално одредуваат дали има надоместок за прекувремена работа и како работодавачот треба да ви плати за дополнителните работни ...
| | веќе видена | слични

Време е да се донесат храбри реформи кои ќе го спречат иселувањето на младите стручни кадри за да не се соочиме, многу брзо, со празна држава без никаква ...
| | веќе видена | слични

Европскиот совет денеска во крајна фаза ја одобри ревизијата на Директивата за единствена дозвола за работа и престој во ЕУ за државјаните на земји кои не се ...
| | веќе видена | слични

Работодавачите во Босна и Херцеговина објавуваат можности за вработување кои подразбираат број на работни часови поголем од 40 неделно, што е законски ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Се појави снимка од друг агол на која јасно се гледа како словачкиот премиер Роберт Фицо им приоѓа на насобраните граѓани додека напаѓачот вади пиштол и пука ...
сите 423 | | | веќе видена

„Се гордеам со мојата Македонија ,што на најдемократски и најмасовен начин избра прва дама,жена за претседател на државата.Тоа е професорката Гордана ...
сите 256 | | | веќе видена

Албанците ќе имаат шест министри во идната влада која ќе се формира на почетокот на јуни, изјави еден од лидерите на коалицијата Вреди, Арбен Таравари, во ...
сите 302 | | | веќе видена

СВР Струмица, до Основното јавно обвинителство Гевгелија, поднесе кривична пријава против градоначалник на една општина поради постоење основи на сомнение за ...
сите 90 | | | веќе видена

Компанија за дизајнирање и принтање на кеси и фолии за амбалажа за прехранбени и други производи кои секојдневно ги гледаме и купуваме во маркетите се најде во ...
сите 10 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со увоз се надополнува недостигот на работна сила

Од:
До кого (е-маил):
Порака: