Панел-дискусија: Зборообразувањето е клучен фактор за збогатување на македонскиот јазик

Во Музејот на македонска борба и самостојност, денеска по иницијатива на двајца Зборци, Игор Антов и Виктор Бучковски, се одржа панел-дискусија ...
| | веќе видена | слични

Книгата „Дискретниот шарм на македонскиот филм“ од Ана Василевска, која претставува своевиден пресек на состојбите во домашната кинематографија во периодот од ...
| | веќе видена | слични

Промоцијата на книгата „Дискретниот шарм на македонскиот филм“ од Ана Василевска, ќе се одржи денес во „Јавна соба“ со почеток од 18.30 часот. Промотори на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Книгата „Дискретниот шарм на македонскиот филм“ од Ана Василевска, ќе биде промовирана во среда, 10 април. Настанот ќе се одржи во „Јавна соба“ во Скопје, во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Катедрата за македонска книжевност и култура ќе ја унапреди соработката со сродните катедри од факултетите на странските универзитети, со заедничка цел и ...
| | веќе видена | слични

Катедрата за македонска книжевност и култура, со годинашното издание на манифестацијата „Денови на македонската литература“ ја продолжува традицијата. Оваа ...
| | веќе видена | слични

„Издаваштвото и афирмацијата на македонската книжевност е повез на нашиот културен и национален идентитет. Книжевните архиви се нашата ризница со која го ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска присуствуваше на студентската вечер на македонската книжевност и култура „Непрочитано писмо“, ...
| | веќе видена | слични

„Денеска новите генерации ми влеваат спокојство дека го чуваат јазичниот простор и се свесни за силината на македонскиот јазик и книжевност“, напиша ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Висок генерал на Револуционерната гарда се закани дека ќе ги гаѓа израелските „нуклеарни постројки“ доколку ги нападне иранските локации, објавија државните ...
сите 720 | | | веќе видена

Поднесени се три кривични пријави против три лица од Тетово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „вршење на јавен превоз без поседување ...
сите 262 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски до Комисијата за спречување и заштита од дискриминација ќе достави претставка за говорот на омраза, навредите и ...
сите 169 | | | веќе видена

Студениот бран што ја зафати речиси цела Европа, вклучувајќи го и Балканскиот Полуостров ќе се задржи и во следниот период. Во регионот за време на викендот, и ...
сите 275 | | | веќе видена

СДСМ и Коалицијата се единствена опција за европска иднина на државата, наспроти ВМРО - ДПМНЕ кои немаат ниту план, ниту визија, ниту одлучност, ниту волја да ...
сите 195 | | | веќе видена

Одраз на слабост е кога наместо одговор на поставените прашања, се возвраќа со закана. И претходното градско раководство ја оценило реконструкцијата на ...
сите 112 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Панел-дискусија: Зборообразувањето е клучен фактор за збогатување на македонскиот јазик

Од:
До кого (е-маил):
Порака: