Само неселективни и фер постапки можат да ја вратат довербата во судството

Политизираните одлуки со недоволна транспарентност и квалитет ја уриваат довербата во судството. Потребно е отворено и транспарентно судство за граѓаните ...
| | веќе видена | слични

„Високите стандарди, механизми и пракси кои ги воспоставува Европската Унија се многу полезни за справување со постоечката корупција и ја издигнуваат борбата ...
| | веќе видена | слични

Ниската доверба на граѓаните во сите институции е општа констатација и рак рана во судството. Не сметам дека имаме неквалитетни одлуки, но сигурно таа ...
| | веќе видена | слични

Врховниот суд на Република Северна Македонија го одбележа 31 март, Денот на македонското правосудство и по повод значајниот датум ја објави и ја промовираше ...
| | веќе видена | слични

Останато

Групата ги опиша овие наводи како „фабрикувани вести“ на платформата Телеграм, пренесува Ројтерс. Најмалку пет ракети биле истрелани вчера од ирачкиот ...
сите 380 | | | веќе видена

Денеска затвораме една историска епизода затоа што тоа што го видов низ Македонија, тоа што го почувствував, таа енергија, таа емоција која доаѓа од народот на ...
сите 386 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ќе оди во Кина од 24 до 26 април на разговори со високи претставници во Шангај и Пекинг. Второто патување на ...
сите 307 | | | веќе видена

В среда на 24 април, граѓаните со својот глас за Стево Пендаровски избираат европска иднина. Изборот е кристално јасен, изборот е помеѓу подобра, европска ...
сите 200 | | | веќе видена

Синоќа во студиото на Македонската телевизија (МТВ) се одржа единствената дебата на кандидатите за претседател на Република Македонија пред првиот круг на ...
сите 325 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Само неселективни и фер постапки можат да ја вратат довербата во судството

Од:
До кого (е-маил):
Порака: