Учењето нов јазик го отежнува паметењето на претходно изучените странски јазици

Истражување спроведено во Холандија открива дека учењето нови зборови на странски јазик може да го попречи помнењето на зборовите од друг, претходно научен ...
| | веќе видена | слични

Сите сме изложени на бројни „микростресови“, некои од нас повеќе од другите. Овие „испакнатини“ на патот на нашиот живот се толку безначајни и кратки што едвај ...
| | веќе видена | слични

Сите сме изложени на многу „микростресови“, некои од нас повеќе од другите. Овие „сопки“ на нашиот животен пат се толку незначајни и кратки што едвај ги ...
| | веќе видена | слични

Останато

Портпаролот на германската влада, Штефен Хебестрајт, изјави дека Нетанјаху го информирал Шолц за ситуацијата во регионот, а канцеларот укажал дека целта сега е ...
сите 597 | | | веќе видена

„Ако претходно главна дилема на граѓаните беше дали ќе нè биде или не, денес разговараме за тоа колку брзо ќе станеме членка на Европската Унија. Тоа е ...
сите 400 | | | веќе видена

„Победуваме силно затоа што во секој од вас се раѓа чувство на вознемиреност и длабоко во себе знаете дека е во прашање Македонија. За нашата татковина се ...
сите 450 | | | веќе видена

Каде ќе избие следниот израелско-ирански конфликт? Како што вели Мајкл Стивенс, експерт за Блискиот Исток во Кралскиот институт за истражување на одбраната ...
сите 159 | | | веќе видена

„Каде без мене министерке у Европа ќе одите?“, „Секси зајачица“, „Лепотица“, „Каков осмех има као да е глумица со искрени намери“,„Убавица (лавица) ...
сите 205 | | | веќе видена

По целонеделен штрајк лекарите специјализанти за утре најавија протест пред Министерството за здравство точно во 11.55 часот со пораката „5 до 12 за ...
сите 151 | | | веќе видена

Американската влада „сноси политичка, правна и морална одговорност за воените злосторства“ што Израел ги изврши против Палестинците „преку својата воена помош, ...
сите 215 | | | веќе видена

„Македонија низ својата историја водела многу борби, имала препреки и проблеми, но македонскиот народ секогаш знаел да изнајде соодветно решение и да стави ...
сите 98 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Учењето нов јазик го отежнува паметењето на претходно изучените странски јазици

Од:
До кого (е-маил):
Порака: