Одливот на медицинскиот кадар, сериозен проблем за земјава


Угостителите се загрижени како ќе ја истераат сезонава. Во ек е периодот на свадби, матурски прослави, Скопје го опсипуваат странски туристи, а охридската ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кумановските угостители стравуваат од недостиг на кадар во пресрет на летната сезона, соопштија денеска угостителите. Тие бараат поддршка и нови мерки од ...
| | веќе видена | слични

Германија и Филипините сакаат да ја прошират соработката на пазарот на квалификувана работна сила. Дали Германија ќе го следи Обединетото Кралство и ќе донесе ...
| | веќе видена | слични

За неполни две недели откако се отвори единствениот пазар на труд во рамки на проектот „Отворен Балкан“, 2000 граѓани од нашата држава, Србија и од Албанија ...
| | веќе видена | слични

Граѓаните на Македонија, Србија и Албанија од 5 март можат да се пријават и да живеат и работат во која било од тие три земји како во нивната. Одлуката за ...
| | веќе видена | слични

Речиси две недели официјално функционира единствениот пазар на труд на Србија, Албанија и Македонија. Можете полесно и побрзо да одите во Македонија или ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Неделава што следи ќе продолжат преговорите за формирање на влада составена од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Вреди. Работни групи треба да ги договорат ...
сите 281 | | | веќе видена

Политика Ебрахим Раиси загина во хеликоптерска несреќа во северозападниот дел на Иран. Раиси беше претседател на Иран од 2021 година и ја водеше земјата во ...
сите 134 | | | веќе видена

Скопската обвинителка Жаклина Крстевска-Јосифовска ја заврши истражната постапкa, односно како што појаснуваат од ОЈО Скопје за
сите 233 | | | веќе видена

САД го поддржуваат Преспанскиот договор со Грција и беа разочарани што претседателката Гордана Сиљановска-Давкова не го користеше уставното име С. Македонија ...
сите 29 | | | веќе видена

СВР Скопје поднесе кривична пријава против Љ.К.(66) од скопското село Стајковци поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство“ по член ...
сите 98 | | | веќе видена

Ако играат чесно, ВМРО-ДПМНЕ нека го врати уставното име во првите денови. Ги имаат бројките со другите партии, вели министерот за правда, Кренар Лога. „Штом ...
сите 609 | | | веќе видена

СВР Струмица, до Основното јавно обвинителство Гевгелија, поднесе кривична пријава против градоначалник на една општина поради постоење основи на сомнение за ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Одливот на медицинскиот кадар, сериозен проблем за земјава

Од:
До кого (е-маил):
Порака: