БАЈДЕН: Тешко до прекин на огнот во Газа до Рамазан, многу сум загрижен


Американскиот претседател Џо Бајден изјави синоќа дека ќе биде „тешко“ да се постигне прекин на огнот меѓу Израел и Хамас во Појасот Газа пред Рамазан на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека израелскиот напад врз Рафах ќе го отежне воспоставувањето регионален мир. Шолц го порача ова по разговорот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Германскиот канцелар Олаф Шолц повика на итен прекин на огнот во Појасот Газа по средбата со јорданскиот крал Абдула Втори во јужниот јордански пристанишен ...
| | веќе видена | слични

Германскиот канцелар, Олаф Шолц, предупреди дека израелскиот напад на Рафа значително ќе го отежни постигнувањето регионален мир, пренесува „Гардијан“. Ова е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бенјамин Нетанјаху одговори на повикот на Чак Шумер, лидерот на американскиот Сенат и сојузник на Џо Бајден, Израел да одржи нови избори. Шумер во четвртокот ...
| | веќе видена | слични

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска предупреди дека меѓународниот притисок нема да го спречи Израел да започне офанзива на Рафа, град на крајниот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска оцени дека сојузниците на земјата имаат, како што наведува, кратко сеќавање во врска со нападот на Хамас на 7 ...
| | веќе видена | слични

Преговорите за прекин на огнот меѓу Израел и палестинското движење Хамас треба да продолжат денеска во Катар, најавија египетските власти. Тоа ќе биде првпат ...
| | веќе видена | слични

Американски и јордански авиони денеска доставија прехранбени производи за Палестинците во Појасот Газа како дел од заедничката операција за доставување ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Врховниот водач ајатолахот Али Хамнеи ги водеше молитвите за време на прошталната церемонија за починатиот претседател и седум други, меѓу кои и министерот за ...
сите 347 | | | веќе видена

Последните случувања со големиот скандал за земање на мито од 10 илјади евра од страна на судијата Наќе Гроргиев и второсомничениот јавен обвинител Иџет Мемети ...
сите 203 | | | веќе видена

Ќе водиме принципиелна политика кон соседите, која ќе се темели на аргументи и на факти. Подготвени сме да работиме заедно со нашите соседи. Очекуваме од нив ...
сите 324 | | | веќе видена

Поплавени се дворови и подрумски простории во Драчево. Скопјанец на единствениот број за итни случаи 112 пријавил дека кај него, на улица „Драчевска“ во ...
сите 317 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

БАЈДЕН: Тешко до прекин на огнот во Газа до Рамазан, многу сум загрижен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: