Џафери бара да се гласа со документи без разлика кога им истекол рокот

Техничкиот премиер Талат Џафери смета дека правото на граѓаните да гласаат со документи чиј рок истекува 9 месеци пред изборите – е недоволен. „Не сум убеден ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Граѓаните имаат уште три дена да извршат увид во избирачкиот список. Од Државната изборна комисија апелираат граѓаните да се проверат и доколку е потребно да ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Заклучно со вчерашниот ден, четврток, 14 март, вкупно 4.859 лица извршиле увид на своите податоци во Избирачкиот список во подрачните одделенија и канцеларии ...
| | веќе видена | слични

Аналитичарите не очекуваат преголема излезност на граѓаните во првиот круг од претседателските избори, кој ќе се одржи на 24. април оти и самите ценеле дека ...
| | веќе видена | слични

Уште три дена граѓаните имаат рок да направат увид во избирачкиот список и да побараат впишување или бришење во истиот. И со истечени документи но не постари ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со последните измени и дополнувања на Изборниот законик предвидено е во Избирачкиот список да бидат запишани сите граѓани со наполнети 18 години заклучно со ...
| | веќе видена | слични

Портпаролката на ДИК Љупка Гугучевска изјави дека тоа би значело дека во изводите од Избирачкиот список за парламентарните избори на 8 мај ќе бидат запишани ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во согласност со одредбата од измените на Изборниот законик избирачите ќе може да гласаат со лична карта или со пасош чија важност истекла во периодот од девет ...
| | веќе видена | слични

Последните измени и дополнувања на Изборниот законик предвидуваат гласање со истечени лични документи во последните девет месеци пред изборите. Во дијаспората ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Политика Ебрахим Раиси загина во хеликоптерска несреќа во северозападниот дел на Иран. Раиси беше претседател на Иран од 2021 година и ја водеше земјата во ...
сите 133 | | | веќе видена

Скопската обвинителка Жаклина Крстевска-Јосифовска ја заврши истражната постапкa, односно како што појаснуваат од ОЈО Скопје за
сите 233 | | | веќе видена

САД го поддржуваат Преспанскиот договор со Грција и беа разочарани што претседателката Гордана Сиљановска-Давкова не го користеше уставното име С. Македонија ...
сите 29 | | | веќе видена

СВР Скопје поднесе кривична пријава против Љ.К.(66) од скопското село Стајковци поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство“ по член ...
сите 98 | | | веќе видена

Ако играат чесно, ВМРО-ДПМНЕ нека го врати уставното име во првите денови. Ги имаат бројките со другите партии, вели министерот за правда, Кренар Лога. „Штом ...
сите 609 | | | веќе видена

СВР Струмица, до Основното јавно обвинителство Гевгелија, поднесе кривична пријава против градоначалник на една општина поради постоење основи на сомнение за ...
сите 77 | | | веќе видена

Време зa читање: 3 минути Конкретна соработка во делот на професионалниот развој, подобрување на образовниот систем, за дигитализација и искористување на ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Џафери бара да се гласа со документи без разлика кога им истекол рокот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: