ОН: Дигиталниот јаз е еден од најголемите предизвици на сегашната генерација


Првата жена на чело на агенцијата за телекомуникации на Обединетите нации (ОН) Дорин Богдан-Мартин е загрижена за можните екцеси на вештачката интелигенција, ...
| | веќе видена | слични

Паниката дека планетата е пренаселена и дека веќе нема место за луѓе, последниве години полека се заменува со страв дека нè чека колапс на популацијата, без ...
| | веќе видена | слични

Несомнено, кинескиот пристап во врска со актуелните прашања е во насока на смирување на ситуацијата и барање решенија на преговарачка маса, како единствена ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Богатите земји доживуваат рекордно високо ниво на човечки развој, додека половина од најсиромашните земји во светот остануваат под нивото на напредок што го ...
| | веќе видена | слични

Зголемената политичка поларизација и недоверба резултира со застој на глобалните предизвици Нерамномерниот напредок во развојот ги остава најсиромашните земји ...
| | веќе видена | слични

Кина поседува повеќе од 80 отсто од глобалните капацитети на фотоволтаичната индустрија и повеќе од 90 отсто од главните компоненти, а Европа беше технолошки ...
| | веќе видена | слични

Шефот на кинеската дипломатија Ванг Ји, коментирајќи ги кинеско-американските односи, ги повика САД рационално да се соочат со развојот на Кина и да ги ...
| | веќе видена | слични

Кина повторно ја постави својата цел за економски раст за 2024 година на околу 5 отсто, според извештајот за работата на Владата поднесен во вторник до ...
| | веќе видена | слични

Останато

Врховниот водач ајатолахот Али Хамнеи ги водеше молитвите за време на прошталната церемонија за починатиот претседател и седум други, меѓу кои и министерот за ...
сите 347 | | | веќе видена

Последните случувања со големиот скандал за земање на мито од 10 илјади евра од страна на судијата Наќе Гроргиев и второсомничениот јавен обвинител Иџет Мемети ...
сите 202 | | | веќе видена

Израелските власти не се задоволни од фактот дека повеќе земји ќе ја признаат Палестина. Тие велат дека ова е награда за палестинската терористичка група ...
сите 365 | | | веќе видена

Ќе водиме принципиелна политика кон соседите, која ќе се темели на аргументи и на факти. Подготвени сме да работиме заедно со нашите соседи. Очекуваме од нив ...
сите 327 | | | веќе видена

Поплавени се дворови и подрумски простории во Драчево. Скопјанец на единствениот број за итни случаи 112 пријавил дека кај него, на улица „Драчевска“ во ...
сите 317 | | | веќе видена

Вработени во затворот „Идризово“ завршија на Токсикологија по пожарот во женското одделение. Пожарот го потврди и oд полицијата. „Вчера во 19.55 часот во СВР ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ОН: Дигиталниот јаз е еден од најголемите предизвици на сегашната генерација

Од:
До кого (е-маил):
Порака: