Делегацијата на Хамас ги напушти преговорите, нема поместување во позициите за Газа


Хамас објави дека нејзината делегација го напуштила Каиро поради разговорите за договорот за прекин на огнот во Газа што посредниците се надеваа дека ќе го ...
| | веќе видена | слични

Брод со хуманитарна помош пристигна во Појасот Газа за прв пат од почетокот на војната во октомври, соопштија Обединетите Арапски Емирати. Бродот, кој го ...
| | веќе видена | слични

Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант вети дека ќе користи американско оружје само во согласност со меѓународното право, во писмо до американската влада, ...
| | веќе видена | слични

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен повтори дека Израел треба да ги заштити цивилите пред неговата планирана операција во Рафа на југот на Појасот ...
| | веќе видена | слични
2 копии
4 копии

Хамас која досега бараше конечен прекин на огнот во Газа пред размената на израелски заложници за палестински затвореници, сега е подготвен за шестнеделен ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска ги одобри плановите за воена операција во Рафа во јужниот дел на Појасот Газа, соопшти неговиот кабинет. ...
| | веќе видена | слични

Палестинската милитантна група Хамас соопшти дека пред посредниците во потенцијалниот договор со Израел ја претставила својата „визија за мировен договор, што ...
| | веќе видена | слични

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху попладнево одобри план за воена операција во Рафа, а израелската армија се подготвува да ги евакуира цивилите на ...
| | веќе видена | слични

Во случај на израелска офанзива во северен Либан, Хезболах ќе се бори без помош на Иран, изјави лидерот на проиранската милитантна група Саид Хасан Насрала на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„За какви било избори да се однесува, дијаспората е игнорирана и силувана во изборниот процес“ –овој коментар на соопштението дека иселениците нема да гласаат ...
сите 414 | | | веќе видена

Скопската обвинителка Жаклина Крстевска-Јосифовска ја заврши истражната постапкa, односно како што појаснуваат од ОЈО Скопје за
сите 210 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд. Попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи локално во ...
сите 250 | | | веќе видена

Протече првата снимка од соборениот хеликоптер: „Целосно изгорел“ Потврдено е дека Иранскиот претседател Ебрахим Раиси е мртов откако иранските агенции ...
сите 106 | | | веќе видена

СВР Скопје поднесе кривична пријава против Љ.К.(66) од скопското село Стајковци поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство“ по член ...
сите 98 | | | веќе видена

Косовскиот премиер, Албин Курти на денешната средба со потсекретарката за јавна дипломатија на Стејт департментот на САД, Елизабет Ален, која престојува во ...
сите 30 | | | веќе видена

Ако играат чесно, ВМРО-ДПМНЕ нека го врати уставното име во првите денови. Ги имаат бројките со другите партии, вели министерот за правда, Кренар Лога. „Штом ...
сите 609 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Делегацијата на Хамас ги напушти преговорите, нема поместување во позициите за Газа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: