Довербата на американските компании во вештачката интелигенција падна на 35 отсто


Во САД довербата во компаниите кои се занимаваат со вештачка интелигенција (ВИ) паднала на 35 отсто во период од пет години, според најновите податоци на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Богатите земји доживуваат рекордно високо ниво на човечки развој, додека половина од најсиромашните земји во светот остануваат под нивото на напредок што го ...
| | веќе видена | слични

Зголемената политичка поларизација и недоверба резултира со застој на глобалните предизвици Нерамномерниот напредок во развојот ги остава најсиромашните земји ...
| | веќе видена | слични

Кина поседува повеќе од 80 отсто од глобалните капацитети на фотоволтаичната индустрија и повеќе од 90 отсто од главните компоненти, а Европа беше технолошки ...
| | веќе видена | слични

Светската трговија би требало да расте скромно во првите месеци од 2024 година, проценува Светската трговска организација (СТО), предупредувајќи сепак дека ...
| | веќе видена | слични

Огромните отпуштања во технолошкиот сектор, но и сè погласните шпекулации за глобална рецесија може да доведат до мислење дека 2024 година нема да биде ...
| | веќе видена | слични

Кина повторно ја постави својата цел за економски раст за 2024 година на околу 5 отсто, според извештајот за работата на Владата поднесен во вторник до ...
| | веќе видена | слични

Првата жена на чело на агенцијата за телекомуникации на Обединетите нации (ОН) Дорин Богдан-Мартин е загрижена за можните екцеси на вештачката интелигенција, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Врховниот водач ајатолахот Али Хамнеи ги водеше молитвите за време на прошталната церемонија за починатиот претседател и седум други, меѓу кои и министерот за ...
сите 347 | | | веќе видена

Иџет Мемети утре ќе оди во Кривичниот суд да дознае зошто обвинителството бара тој да не ја напушта државата. Поранешниот народен правобранител и актуелен ...
сите 205 | | | веќе видена

Ќе водиме принципиелна политика кон соседите, која ќе се темели на аргументи и на факти. Подготвени сме да работиме заедно со нашите соседи. Очекуваме од нив ...
сите 348 | | | веќе видена

Поплавени се дворови и подрумски простории во Драчево. Скопјанец на единствениот број за итни случаи 112 пријавил дека кај него, на улица „Драчевска“ во ...
сите 317 | | | веќе видена

Вработени во затворот „Идризово“ завршија на Токсикологија по пожарот во женското одделение. Пожарот го потврди и oд полицијата. „Вчера во 19.55 часот во СВР ...
сите 72 | | | веќе видена

Очекуваме дека Северна Македонија ќе продолжи по европскиот пат, кажа заменик-помошникот секретар на САД во заминување и специјален претставник за Западен ...
сите 385 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Довербата на американските компании во вештачката интелигенција падна на 35 отсто

Од:
До кого (е-маил):
Порака: