Од денеска македонските граѓани полесно до работа во Србија и Албанија


Од денеска, граѓаните на Северна Македонија, Србија и Албанија можат да ја користат мерката Слободен пристап до пазарот на трудот во рамки на „Отворен Балкан”. ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Под мотото #Шанса За Сите, Министерот за труд и социјална политика Ѓоко Велковски во партнерство со Агенцијата за вработување и Програмата за развој на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Две милијарди денари за над 15 000 невработени лица се предвидени со годинашниот Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги на ...
| | веќе видена | слични

Фактот дека работната сила може да се движи во Македонија, Албанија и Србија, земји кои се дел од иницијативата „Отворен Балкан“, дава надеж дека земјава ќе ...
| | веќе видена | слични

Економистите предвидуваат дека платите во приватниот сектор ќе растат во иднина, но не поради политичките ветувања, туку поради тоа што голем дел од ...
| | веќе видена | слични

Партиите тргнаа во „лов“ на гласови. Пред избори, редовно ветуваат поголеми плати, пензии… СДСМ ветува повисоки плати доколку добие шанса за нов мандат. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Висок генерал на Револуционерната гарда се закани дека ќе ги гаѓа израелските „нуклеарни постројки“ доколку ги нападне иранските локации, објавија државните ...
сите 779 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ – ВМРО Демократска партија за македонско национално единство, тоа е многу силно име, кое не само заради историското ВМРО и континуитетот на кој се ...
сите 503 | | | веќе видена

Ништо не е променето во ДПМНЕ, оценуваат од владејачката СДСМ. „На митинзите на ДПМНЕ и Силјановска е истата кореографија од времето кога се носеа Хунзи и кога ...
сите 339 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски до Комисијата за спречување и заштита од дискриминација ќе достави претставка за говорот на омраза, навредите и ...
сите 155 | | | веќе видена

Додека светот нервозно го очекуваше исходот од иранскиот напад врз Израел, некои арапски земји веќе презедоа чекори за намалување на неговото влијание, пишува ...
сите 98 | | | веќе видена

Ние немаме уште 20 години да чекаме, туку треба да ги направиме следните чекори, за повеќе да не биде изборно прашање „Дали сте за Европа?”. Да сте за Европа ...
сите 157 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Од денеска македонските граѓани полесно до работа во Србија и Албанија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: