Поради страв од американски санкции, извозот од Турција во Русија се намали за една третина

Обемот на испораките од Турција во Русија е намален за 33 отсто во февруари и изнесува 670 милиони долари, наспроти 1 милијарда долари во истиот период во 2023 ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Австралијците потрошиле околу 12,4 милијарди австралиски долари (8,2 милијарди американски долари) за една година на кокаин, хероин, екстази и метамфетамин, ...
| | веќе видена | слични
3 копии
2 копии

Минатата година Европската Унија оствари суфицит од 158 милијарди евра во стоковната трговија со Соединетите Американски Држави, објави денеска Евростат на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во 2023 година ЕУ извезла стоки во САД за 502 милијарди евра, а увезла стоки за 344 милијарди евра. Европската Унија лани увезла сурова нафта од САД за 42,4 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Увозот на оружје во европските земји е речиси двојно зголемен во претходните години, американскиот и францускиот извоз се зголемија во исто време, додека ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Увозот на оружје во Европа е речиси двојно зголемен во последните пет години, најмногу поради војната во Украина, објави денеска Стокхолмскиот меѓународен ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поднесени се три кривични пријави против три лица од Тетово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „вршење на јавен превоз без поседување ...
сите 276 | | | веќе видена

16-годишно момче е обвинето за тероризам откако нападнало христијански епископ додека тој проповедал, oдлучија обвинителите од Сиднеј.Тинејџерот, кој не може ...
сите 133 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ – ВМРО Демократска партија за македонско национално единство, тоа е многу силно име, кое не само заради историското ВМРО и континуитетот на кој се ...
сите 416 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски вчеравечер од Кочани одговори зошто не е доцна во државата да се спроведе ветинг. „2016 јас бев дел од тие ...
сите 225 | | | веќе видена

Додека светот нервозно го очекуваше исходот од иранскиот напад врз Израел, некои арапски земји веќе презедоа чекори за намалување на неговото влијание, пишува ...
сите 118 | | | веќе видена

Во близина на превојот Стража, утринава се случи сообраќајна несреќа во која едно возило се превртело. Се уште нема официјални информации за тоа како дошло до ...
сите 192 | | | веќе видена

Израелската војска соопшти дека извршила воздушни напади низ Појасот Газа насочени кон борците и инфраструктурата на Хамас, како и воздушни напади во кои ...
сите 132 | | | веќе видена

Одраз на слабост е кога наместо одговор на поставените прашања, се возвраќа со закана. И претходното градско раководство ја оценило реконструкцијата на ...
сите 111 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Поради страв од американски санкции, извозот од Турција во Русија се намали за една третина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: