ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА ВЕЌЕ ПОЧНА ДА ПОКАЖУВА РОГОВИ Многу луѓе ќе останат без работа, компаниите најавија отпуштања

Големи технолошки компании, како Алфабет, Амазон, САП, Грамарли, Докусајн, Снеп и Дуолинго, најавуваат отпуштања поради генеративната вештачка интелигенција. ...
| | веќе видена | слични

Новиот софтвер им овозможува на наставниците да користат вештачка интелигенција за да ги оценат тестовите. Не е тајна дека многу ученици и студенти користат ...
| | веќе видена | слични

По смртта на мајка си, Сирин Малас очајно барала решение за својата тага. „Кога си слаба, прифаќаш се“, вели таа. Актерката била разделена од нејзината мајка ...
| | веќе видена | слични

Вештачката интелигенција, архитектурата и дизајнот Ветувањата и опасностите од користењето на вештачката интелигенција го потресуваат светот на архитектурата и ...
| | веќе видена | слични

Компанијата веќе има повеќе од 1.000 термини кои се блокирани … На почетокот на овој век, Стивен „Лајтспид“ Џонс управувал со колекција на сајтови за возрасни, ...
| | веќе видена | слични

Ако во ВИ (вештачка интелигенција) технологијата нема свесна намера за генерирање свесна содржина и инженерите немаат целосна контрола врз процесот на ...
| | веќе видена | слични

Останато

На прагот сме да ја поздравиме историската победа со мнозинство пратеници во македонскиот парламент на коалицијата „Твоја Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, ...
сите 772 | | | веќе видена

ГЛАСАА БОЛНИТЕ, ЗАТВОРЕНИЦИТЕ И ДИЈАСПОРАТА Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски вечерва соопшти дека денешниот изборен ден ...
сите 343 | | | веќе видена

Иран се закани дека ако Израел пак изврши напад на нивна територија, прашање е дали ќе остане нешто од нив. Иранскиот претседател Ибрахим Раиси го доведе во ...
сите 273 | | | веќе видена

Во основно училиште на подрачјето на населба Влае во Скопје, вчера во 12:40 часот, полициски службеници од ЕВР ОКР Карпош лишиле од слобода ученик (штитеник од ...
сите 320 | | | веќе видена

ЈП Паркинзи на општина Центар и општина Центар во соработка со Сообраќајната полиција-Скопје во текот на една недела санкционираа 229 непрописно паркирани ...
сите 121 | | | веќе видена

Во врска со претстојните избори денеска во просториите на Министерството за внатрешни работи, министерот Панче Тошковски одржа состанок на кој присуствуваа ...
сите 144 | | | веќе видена

Целта на СДСМ и коалицијата е да обезбедиме поквалитетен живот и иднина која ќе ги задржи нашите деца тука во Македонија. Да обезбедиме иднина на среќни и ...
сите 117 | | | веќе видена

Како што пренесува CNN, најголемите регистрирани поплави во ОАЕ биле толку интензивни што можеле да се следат со денови преку сателити од вселената, откако ...
сите 73 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА ВЕЌЕ ПОЧНА ДА ПОКАЖУВА РОГОВИ Многу луѓе ќе останат без работа, компаниите најавија отпуштања

Од:
До кого (е-маил):
Порака: