НЕДОСТИГААТ ОКОЛУ 10.000 РАБОТНИЦИ ВО МАКЕДОНСКИТЕ КОМПАНИИ Увозот на работна сила тапка во место, Отворен Балкан е нова закана за одлив на кадарот


Како да се пополнат близу 10.000 слободни работни места отворени на крајот на ланската година, кои од почетокот на годинава и во екот на сезонските вработувања ...
| | веќе видена | слични

Фактот дека работната сила може да се движи во Македонија, Албанија и Србија, земји кои се дел од иницијативата „Отворен Балкан“, дава надеж дека земјава ќе ...
| | веќе видена | слични

Економистите предвидуваат дека платите во приватниот сектор ќе растат во иднина, но не поради политичките ветувања, туку поради тоа што голем дел од ...
| | веќе видена | слични

Партиите тргнаа во „лов“ на гласови. Пред избори, редовно ветуваат поголеми плати, пензии… СДСМ ветува повисоки плати доколку добие шанса за нов мандат. ...
| | веќе видена | слични

Над 700 македонци изразиле интерес за работа или во Албанија или во Србија, за неполна недела откако се отвори единствениот пазар на трудот во Отворен Балкан. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Од почетокот на март оваа година, уште еден проект од иницијативата „Отворен Балкан“ станува реалност, односно станува опиплив бенефит за граѓаните на Северна ...
| | веќе видена | слични

„Граѓаните кои го отпочнаа процесот сведочат дека првата фаза од постапката се завршува за неколку минути, целосно електронски. Нема потреба од одење по ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Српскиот министер за градежништво, транспорт и инфраструктура Горан Весиќ посочи дека „сите граѓани на Косово, како составен дел на Србија, без разлика на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На овие избори изборот е помеѓу тоа Македонија да биде повторно горда, или повторно засрамена, понижена, ограбена, пишува на својата Фејсбук страница лидерот ...
сите 309 | | | веќе видена

Австралиската полиција соопшти дека ги истражува причините поради кои цел на напаѓачот со нож во трговски центар во Сиднеј, како што изгледа, првенствено биле ...
сите 97 | | | веќе видена

Предлогот предвидува ослободување на израелските заложници во замена за Палестинците од израелските затвори и постепено повлекување на израелската армија од ...
сите 324 | | | веќе видена

Кандидатката на опозицијата, Гордана Силјановска треба да се извини за навредите кон Пендаровски и Ковечавски. Во недостаток на план и програма, Силјановска е ...
сите 382 | | | веќе видена

Идејата дека со пораст на платите и разните социјални трансфери ќе ја стимулираме потрошувачката и така ќе го поттикнеме економскиот раст доведе само до ...
сите 44 | | | веќе видена

Војната на Русија против Украина претставува егзистенцијална закана за целата Европска унија и ја принуди Унијата да ја стави одбраната во центарот на ...
сите 260 | | | веќе видена

Околу 400 млади приватни специјализанти во Северна Македонија од утрово, 15 април, стапија во штрајк се додека не добијат писмени гаранците дека ќе им се ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НЕДОСТИГААТ ОКОЛУ 10.000 РАБОТНИЦИ ВО МАКЕДОНСКИТЕ КОМПАНИИ Увозот на работна сила тапка во место, Отворен Балкан е нова закана за одлив на кадарот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: