СРБИЈА ОЧЕКУВА ДА ПРИВЛЕЧЕ ОГРОМНА РАБОТНА СИЛА ОД МАКЕДОНИЈА И ОД АЛБАНИЈА Нашите власти дури утре ќе кажат како ќе се аплицира за работа во Отворен Балкан


Србија веќе на големо пропагира дека од утре официјално ќе профункционира имплементацијата на системот за заедничките работни дозволи меѓу земјава, Србија и ...
| | веќе видена | слични

Фактот дека работната сила може да се движи во Македонија, Албанија и Србија, земји кои се дел од иницијативата „Отворен Балкан“, дава надеж дека земјава ќе ...
| | веќе видена | слични

Над 700 македонци изразиле интерес за работа или во Албанија или во Србија, за неполна недела откако се отвори единствениот пазар на трудот во Отворен Балкан. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Од почетокот на март оваа година, уште еден проект од иницијативата „Отворен Балкан“ станува реалност, односно станува опиплив бенефит за граѓаните на Северна ...
| | веќе видена | слични

„Граѓаните кои го отпочнаа процесот сведочат дека првата фаза од постапката се завршува за неколку минути, целосно електронски. Нема потреба од одење по ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Српскиот министер за градежништво, транспорт и инфраструктура Горан Весиќ посочи дека „сите граѓани на Косово, како составен дел на Србија, без разлика на ...
| | веќе видена | слични

За целосно да функционира иницијативата Отворен Балка неопходни се три услови, смета националниот координатор за Отворен Балкан и за регионални иницијативи ...
| | веќе видена | слични

Македонските работници, но и оние од Србија и од Албанија веќе може да ја користат мерката слободен пристап до пазарот на труд во рамките на Отворен Балкан.Со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ВМРО-ДПМНЕ – ВМРО Демократска партија за македонско национално единство, тоа е многу силно име, кое не само заради историското ВМРО и континуитетот на кој се ...
сите 829 | | | веќе видена

Поднесени се три кривични пријави против три лица од Тетово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „вршење на јавен превоз без поседување ...
сите 337 | | | веќе видена

16-годишно момче е обвинето за тероризам откако нападнало христијански епископ додека тој проповедал, oдлучија обвинителите од Сиднеј.Тинејџерот, кој не може ...
сите 133 | | | веќе видена

Групата седум ја потврди својата поддршка за одбраната на Украина, решавајќи ги и нејзините итни краткорочни потреби за финансирање и долгорочната ...
сите 130 | | | веќе видена

Одраз на слабост е кога наместо одговор на поставените прашања, се возвраќа со закана. И претходното градско раководство ја оценило реконструкцијата на ...
сите 111 | | | веќе видена

Директорот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА), Вилијам Брнс, ги предупреди членовите на американскиот Конгрес дека Украина може да биде ...
сите 172 | | | веќе видена

Главниот оперативен директор на аеродромот во Дубаи, Маџед Ал Џокер, истакнува дека, по повторното отворање на терминалите 1 и 3, сообраќајот на аеродромот е ...
сите 48 | | | веќе видена

СТАБИЛНИ ЈАВНИ ФИНАНСИИ – ПРЕДУСЛОВ ЗА НОВ ЦИКЛУС НА ЕКОНОМСКИ РАСТ Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, во периодот 2024 2028 година ќе создаде предуслови за нов ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СРБИЈА ОЧЕКУВА ДА ПРИВЛЕЧЕ ОГРОМНА РАБОТНА СИЛА ОД МАКЕДОНИЈА И ОД АЛБАНИЈА Нашите власти дури утре ќе кажат како ќе се аплицира за работа во Отворен Балкан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: