Годишната стапка на инфлација во Турција во февруари изнесува 67,07 отсто, што е највисока во последните 15 месеци


Во февруари годишната стапка на инфлација во Турција се забрза од јануарските 64,86 отсто на 67,07 отсто, објави денеска турскиот институт за статистика ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 3 минути Економските активности се забавени, движењата се или ниски или негативни, единствено јавната и личната потрошувачка има солиден раст, ...
| | веќе видена | слични

Светската трговија би требало да расте скромно во првите месеци од 2024 година, проценува Светската трговска организација (СТО), предупредувајќи сепак дека ...
| | веќе видена | слични

Цените на нафтата паднаа под 82 долари на меѓународните пазари во понеделникот, одразувајќи ја загриженоста на инвеститорите за кинеската побарувачка и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Finance Think го публикуваше Макроекономскиот монитор за квартал 4, 2023 година. Во четвртиот квартал од 2023, БДП се зголеми за 0.9% на годишна основа, со што ...
| | веќе видена | слични

Економското забавување кое е моментално на сцена ќе продолжи најмалку во првата половина од 2024 година, велат од Институтот за економски истражувања и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Инфлацијата во Албанија во февруари изнесува 2,6 отсто, што е најниско ниво во последните три години и под проектираното ниво на Централна банка на Албанија, ...
| | веќе видена | слични

Годишната инфлација во Европската Унија и во еврозоната продолжува да покажува знаци на олабавување, при што бројките од јануари покажуваат пад во 15 од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нетанјаху рече дека неговата влада „ќе стори сѐ што е потребно за да се одбрани“. Британската влада се надеваше дека разговорите ќе помогнат да се спречи ...
сите 553 | | | веќе видена

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, вели дека не е доцна за градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска да почне да ја работи својата ...
сите 185 | | | веќе видена

Премиерот рече дека на Геро ќе му биде дозволено да остане во Австралија поради неговото херојско дело. Французинот е наречен „човекот-пречка“ од медиумите во ...
сите 140 | | | веќе видена

Носителот на ИЕ3 и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки од митингот во Велес порача дека е време за промени, Македонија повторно да биде горда. Велешани ...
сите 413 | | | веќе видена

Ал Тани, чија земја заедно со Египет и Соединетите Американски Држави посредуваат меѓу Израел и Хамас, кажа дека „разговорите се во деликатна фаза“.„Се трудиме ...
сите 164 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Годишната стапка на инфлација во Турција во февруари изнесува 67,07 отсто, што е највисока во последните 15 месеци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: