Недостигот на вода им се заканува на производителите на чипови и ги зголемува цените


Полупроводничките компании како Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) се изложени на ризик од недостиг на вода како што напредува технологијата за ...
| | веќе видена | слични

Кина повторно ја постави својата цел за економски раст за 2024 година на околу 5 отсто, според извештајот за работата на Владата поднесен во вторник до ...
| | веќе видена | слични

Брзите промени, новите технологии и сеприсутноста на вештачка интелигенција (ВИ) го одбележуваат денешниот начин на функционирање. Во меѓувреме, образованието ...
| | веќе видена | слични

Вештачката интелигенција, архитектурата и дизајнот Ветувањата и опасностите од користењето на вештачката интелигенција го потресуваат светот на архитектурата и ...
| | веќе видена | слични

Првата жена на чело на агенцијата за телекомуникации на Обединетите нации (ОН) Дорин Богдан-Мартин е загрижена за можните екцеси на вештачката интелигенција, ...
| | веќе видена | слични

Компанијата веќе има повеќе од 1.000 термини кои се блокирани … На почетокот на овој век, Стивен „Лајтспид“ Џонс управувал со колекција на сајтови за возрасни, ...
| | веќе видена | слични

Во САД довербата во компаниите кои се занимаваат со вештачка интелигенција (ВИ) паднала на 35 отсто во период од пет години, според најновите податоци на ...
| | веќе видена | слични

И администрацијата на ЕУ, како и секоја друга администрација… Единствената работа што ѝ е во фокусот е да добие уште еден мандат! И тоа го прави на начин што ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Шефот на Дирекцијата за комуникации на турското претседателство Фахретин Алтун соопшти дека Ердоган имал телефонски разговор со палестинскиот претседател ...
сите 414 | | | веќе видена

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници (ССНМ) изразуваат сериозна загриженост за ...
сите 221 | | | веќе видена

Барам од сите вас, на 24-ти овој месец, масовна политичка мобилизација, уште во првиот изборен круг да покажеме дека сме за нормална, напредна и европска ...
сите 278 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по митингот во Гостивар вечерва објави дека со заокружување на број 2 на 24 април за Силјановска Давкова, Македонија ...
сите 305 | | | веќе видена

Гордана Силјановска Давкова, кандидат за претседател на Македонија од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ се огласи на социјалноите мрежи по митингот во ...
сите 134 | | | веќе видена

Toa што кандидатот на владејачката партија на централно ниво, СДСМ, Стево Пендаровски и на владејачката партија на локално ниво, ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска ...
сите 99 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Недостигот на вода им се заканува на производителите на чипови и ги зголемува цените

Од:
До кого (е-маил):
Порака: