ПОЛИТИКО: Разликите меѓу Шолц и Макрон околу помошта за Украина се претвораат во нивно отворено непријателство

Политико Разликите меѓу германскиот канцелар Олаф Шолц и францускиот претседател Емануел Макрон околу помошта за Украина се претвораат во отворено ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Откако на состанокот со шефовите на опозициските партии во Елисејската палата изјави дека нема црвени линии во војна со Русија, претседателот на Франција ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Чешката иницијатива за купување муниција за Украина во нејзината војна против Русија досега собрала доволно средства за првите 300.000 артилериски гранати, ...
| | веќе видена | слични

Францускиот претседател Емануел Макрон ги подготвува јавното мислење во случај доколку фронтот во Украина се придвижи кон Одеса или Киев, Франција да може да ...
| | веќе видена | слични

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба порача денеска дека Европа „ако сака да го oбнови мирот“, мора да го зголеми производството на оружје и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Обезбедени се средствата за набавка на 800.000 артилериски гранати за Украина, соопшти денеска претседателот на Чешка, Петер Павел. Чешките медиуми јавија дека ...
| | веќе видена | слични

Речиси 30 земји ќе бидат претставени попладнево на состанокот организиран од Франција за поддршка на Украина, најави францускиот министер за надворешни работи ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Надзорниците на изградбата на Универзална сала, објект којшто во вторникот пламна во пожар предизвикан од засега непознати причини, по денешниот брифинг со ...
сите 354 | | | веќе видена

Го слушам вчера Ковачевски од тука од Карпош вели дека тој не ја кандидирал тетка му Жана, не ја знам госпоѓата сигурно е прекрасна дама интелигентна. Но мој ...
сите 429 | | | веќе видена

Светските агенции јавуваат за втора серија беспилотни дронови кои од Иран патуваат преку Ирак кон Израел. Се појавија и снимки од небото над Ирак на кои се ...
сите 245 | | | веќе видена

Мајката (38) на малото деветмесечно бебе кое беше тешко повредено во нападот во Сиднеј им подлегнала на повредите. Бројот на загинати во денешниот напад со нож ...
сите 67 | | | веќе видена

Пред централниот митинг во Тетово, претседателскиот кандидат Стево Пендаровски се обрати и ја побара поддршката и од жителите на Брвеница.Истакнувајќи дека во ...
сите 306 | | | веќе видена

Брачна двојка и нивната малолетна ќерка, сите од Република Турција, вчера вечерта околу 23:30 часот биле пронајдени во координирана акција на полициските ...
сите 193 | | | веќе видена

Македонија годинава се најде на дното на економската скала, покажува најновиот извештај на Светска банка. И покрај оптимистичките проекции за соседните земји ...
сите 89 | | | веќе видена

- Овој пазар овде во Крива Паланка пред десетина години бил полн со граѓани и со продавачи и со купувачи. За разлика од тогаш сега гледаме дека пазарот е ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПОЛИТИКО: Разликите меѓу Шолц и Макрон околу помошта за Украина се претвораат во нивно отворено непријателство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: